Bireysel Kredi Nasıl Kullanılır?

Merve Çalışlar Bireysel Kredi Nasıl Kullanılır?

Bankalarda verilen krediler bireysel kredi ve ticari ile kurumsal krediler olarak gruplara ayrılır. Bireysel kredi özel şahısların bizzat kendileri için çektikleri daha küçük meblağlarda olan kredilerdir. Bu kredileri kullanmak için kişi bankalara başvurur, bir onay sürecinden geçer ve eğer kredisi onaylanırsa kredisini kullanır. Kredinin faizini de aylık olarak geri öder. 

Bireysel kredi kullanımı konusunda ilk dikkat edilmesi gereken kredinin onayı için kişinin taşıması gereken şartlardır. Artık bankacılık sektöründe uygulanan sıkı kontroller ve kısıtlamalar sebebiyle herkes kolay kolay kredi alamaz. Kredinin onayı sistemden çıkar; bu sebeple banka çalışanlarının kendi inisiyatiflerini kullanabildikleri durumlar yok denecek kadar azdır. Kredinizin onaylanması için taşımanız gereken ilk şart, çalışıyor olduğunuz iş yerinde 6 aydan daha uzun bir süredir çalışıyor olmanızdır. Kredi başvurunuzu maaşınızı aldığınız şubeden almak da bu konuda büyük ölçüde yararlı olacaktır. Sigortanızın olması gerekmektedir; çünkü maaşınız bu şekilde kontrol edilir. Önemli olan maaş olarak elinize geçen para değil, sigorta için hangi ücretten görünüyor olduğunuzdur. Çoğu kişi daha fazla maaş almasına rağmen, asgari ücretten sigortaya tabi tutuldukları için kredi miktarları daha az çıkar. Eğer kişi, kredi için başvurduğu süre içerisinde bir borç içindeyse kredi onaylanmaz. Bu sebeple, başvurunuzu yapmadan tüm ödemelerinizi düzene sokmaya gayret edin. Borç ve ödeme geçmişleriniz de burada oldukça kritiktir. Eğer daha önceden bir kredi kartı borcunuzu geciktirdiyseniz, bu bile kredi notunuzda düşüşe yol açar. Geçmişlerinde idari ya da yasal takip altına alınmış olan tüketiciler için ise durum daha da zordur. Üzerinize olan bir ev ya da araba gibi gayrimenkuller de sisteme kaydedilir ve bunlar kredi onayını kolaylaştırıcı etkenlerdir. Banka çalışanı tüm bu bilgileri sisteme girdikten sonra, kendi yorumunu da not olarak ekleyerek merkeze gönderir. Merkezden gelecek cevaba göre kredi verilecek ya da verilmeyecektir. Verilebilecek en üst miktar da yine merkez tarafından belirlenir. Banka çalışanı kendi kararıyla bu meblağın üzerinde bir kredi kullandıramaz. 

Eğer krediniz onaylandıysa, bankada imzalamanız gereken birçok evrak olacaktır. Kredi çekeceğiniz miktar, elinize geçen miktara eşit değildir. Bunun üzerinden komisyon, hayat sigortası gibi masraflar da çıkarılarak size net rakam verilir. Tüm belgelerinizi imzaladıktan sonra belgeler, şubenin operasyon bölümüne gönderilir ve onaylanır. Onay gelince, aynı gün içerisinde paranızı gişeden teslim alabilirsiniz. Bundan sonra aylık faiz ödemelerinizi düzenli olarak yapmalısınız.