Bina Deprem Analizi Nasıl Yapılır?

İrem Kırbıyık

Bina Deprem Analizi Nasıl Yapılır?

Ülkemizin büyük çoğunluğu birinci ve ikinci derece deprem kuşağı içerisinde yer alıyor. Maalesef, 17 Ağustos 1999 Marmara Depremi ile deprem konusunda bilinçlenmeye başladık. O tarihten itibaren bu tür konulara daha çok duyarlı hale geldik ve bu konularda daha da bilinçlendik. Bu bilinçlenme ile hayatımıza zorunlu deprem sigortası, binanın deprem analizi gibi kavramlar da girmeye başladı.

Zorunlu deprem sigortası evinizin depremden aldığı hasarları kapsayarak, sizin mal varlığınızı depremden sonra da korumanıza yardımcı bir sistem. Binanın deprem analizi ise deprem olmadan önce yapılması gereken belki de en önemli analizdir. Çünkü bu analizle binanızın depreme karşı dayanıklı olup olmadığını görürsünüz, bir sonraki adımınızı binanızın dayanıklılığını görerek atarsınız. Sağlamlaştırmak ya da başka bir yere taşınmak sizin tercihiniz olur. Ayrıca bina deprem analizinin Türkiye'de özellikle 2000 yılından önce yapılmış binalar için gerekli olduğu düşünülüyor. Hem deprem konusunu ciddi olarak bu yıllardan sonra ele almamızdan kaynaklanıyor bu durum, hem de binaların eskidikçe yıpranma paylarının bulunmasından. 

Bina deprem analizi nasıl yapılır?

  • Bina deprem analizi, 2012 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın açıkladığı deprem analiz firmaları tarafından yapılıyor. Bu firmalar bina deprem analizi yaparken önce binanın eskiliğini, yapılış şeklini dikkate alıyorlar. Binanın oturtulduğu zeminin sağlamlığı araştırılıyor. Daha sonra binanın taşıyıcı kolonlarından örnekler alınıyor. Alınan beton örneği basınç testlerine tabi tutuluyor. Ayrıca donatı testi dedikleri bir testte betonun kalitesi, demirlerin projeye uygun olarak döşenip döşenmediği de araştırılıyor. Ferroscan denen bir aletle demirlerin nereden geçtiğini ve nasıl örüldüğünü görmek mümkündür. Bu bilgiler ışığında bina bilgisayarda yeniden modellenip inceliyor. Tüm bu işlemlerin sonunda hazırlanan rapor ise oturduğunuz evin sağlamlığı hakkında bilgi veriyor. Tüm bu işlemlerin süresi ise binanızın büyüklüğü, kat sayısına göre bir ayı bulabiliyor.

Eğer sizin de binanızın sağlam olmadığından şüpheleniyorsanız hiç durmayın ve bina deprem analizi için bu işi yapan firmalardan birine başvurun. Depremi yaşadıktan sonra değil, yaşamadan önce aldığınız bu önlemle ailenizin hayatını ve kendi hayatınızı bir an önce güvence altına alın.