Bilardoda İnce Vuruş Nasıl Yapılır?

Cihat Durmuş Bilardoda İnce Vuruş Nasıl Yapılır?

Dünyada pek çok tutkunu bulunan bilardo, zor teknikleri ve incelikleri ile ustalaşması zor olan spor dallarından biridir. Her spor dalında olduğu gibi bilardonun da bilinmesi gereken, olmazsa olmazları vardır. Bunlardan biri ince vuruş, bir diğer adıyla ince görmek.

 8 top, 3 top, snooker gibi bir çok oyun çeşidi bulunan bilardo; temelde oynanış teknikleri ve materyali olarak bir bütünlük göstermektedir. Ancak oynanacak oyuna göre materyalde ufak değişiklikler olabilmektedir. Örneğin 8 top ve snooker oynamak için delikli masa gerekirken 3 top veya 3 bant oynayabilmek için deliksiz masa gerekmektedir. Oynanan oyunla birlikte kurallar değişse de oyun mantığı ve tekniği değişmemektedir. Bu tekniklerden biri olan ince vuruş her tür bilardo oyununda kullanılmaktadır. Peki nedir bu ince vuruş?

İnce vuruş tekniğini öğrenebilmeniz için temel vuruş sistematiğini bilmeniz gerekmektedir. Temel olarak; isteka ile vurduğunuz topun çarpmasını istediğiniz topla kaçta kaç oranında çarpışacağının belirlenmesi vuruş tekniklerinin temelini oluşturmaktadır. Vurduğunuz top ile çarpmasını istediğiniz topun çarpışma oranı her iki topun da gideceği yönü belirlemektedir. Temel olarak vuruşlar 4/4, 3/4, 2/4 ve 1/4 olmak üzere dört çeşittir.Bu vuruşların her biri vurduğunuz ve çarpmasını istediğiniz topun farklı yönlere gitmesine olanak sağlar. 

İnce vuruş yani ince görmek, isteka ile vurduğunuz topun çarpmasını istediğiniz top ile 3/4'ten daha az bir oranda çarpışması demektir. Topların çarpışma oranları çok küçük farklılıklar gösterse de bu çarpışmalar her iki topun da gideceği yöne belirlemede esastır. İstekanın topa vuruş şekli de topların gideceği yönü belirlemede önemli rol oynamaktadır. 

Klasik vuruş pozisyonu oyuncunun vuracağı topun tam arkasında, masaya hemen hemen paralel bir şekilde durduğu, sol ayağın sağ ayaktan omuz genişliğinde ilerde olduğu duruş pozisyonudur. Bu pozisyonda vurduktan sonra topun nereye gideceği daha rahat görünmektedir. Oyun sırasında topların duruşuna ve yapmak istediğiniz vuruşa göre farklı pozisonlar kullanabilirsiniz. Vuruş için eğildiğinizde vuracağınız topun gideceği yönde başka bir topla neredeyse teğet geçtiği ya da çok küçük bir dilimin kesiştiği vuruşlar ince vuruş kategorisine girmektedir.