Beyaz Biber Nasıl Saklanır?

Aysenur Ekicioglu
Beyaz Biber Nasıl Saklanır?

Karabiber gibi beyaz biber de 'piper nigrum' ağacının meyvelerinden elde edilir. Bitki, tropikal iklim kuşağında yetiştir. Beyaz biber Hindistan, Malezya, Amerika ve Güney Asya üretilir. 

Karabiber ve beyaz biber arasındaki fark renk ve aromadan kaynaklanır. Bu durumun temel sebebi tohumların işlenmesi sonucunda oluşur. Karabiber, olgunlaşmamış biber tanelerinden elde edilir. Olgunlaşmayan biber taneleri toplanır. Toplanan biberler kurutularak yemeklerde en çok kullanılan baharatlardan karabiber haline gelir. Beyaz biber ise bitkinin olgunlaşan kırmızı meyvelerinden elde edilir. Bunun için toplanan biberin 15 gün süreyle suda bekletilmesi gerekir. Daha sonra ise kabuklarının soyulmasıyla beyaz biber meydana gelir. 

Bu biber tüketildiğinde sağlığa pek çok fayda sunan mucize besinlerdendir. İçerisnde K vitamini, demir ve manganez bulunan bitki özellikle mide rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılır.

Beyaz biber genel olarak karabiberin kullanıldığı tüm yemeklerde kullanılır. Karabibere göre daha hafif bir tada sahiptir. Şeffaf bir renge sahip olduğu için açık renkli soslarda sıkça kullanılır. Et yemekleri, salatalar ve çorbalara yeterli miktarda katılarak hoş bir lezzet elde edilir. Kimyonla birlikte kullanıldığında oldukça lezzetli bir tat oluşturur. 

Beyaz biberi saklama koşulları nelerdir?

Beyaz biber çekilmeden tane halinde saklanabileceği gibi çekilerek de muhafaza edilebilir. Taze olarak uygun koşullarda saklandığında uzun süre bozulmadan durur. Bunun için ağzı kapalı kaplara koyulur. Taze ve toz halindeki beyaz biber saklanırken güneş görmeyen yerler tercih edilmelidir. 

Öğütüldükten sonra içindeki uçucu yağlar açığa çıktığı için baharat aromasını kaybeder. Bunun için beyaz biber tanelerinin cam kavanozların içinde ağızları sıkıca kapalı bir vaziyette saklanması gerekir. Bu durumda baharat ortalama 3 ay süre bozulmadan muhafaza edilmiş olur.