Beta Balığı Bakımı

Hakan Obalı
Beta Balığı Bakımı

Erkek bireylerinin görkemli yüzgeçleri ile dikkat çeken beta balıkları, canlı renkleri ve güzellikleriyle de akvaryum balıkları içinde sıkça tercih edilen bir balık türüdür. Güney Asya kökenli olan bu balık türünün bakımında nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Beta balıklarının erkekleri, sahip oldukları güzelliklerin yanında hırçın balıklardır. Dişilerine göre daha büyük yüzgeçli ve daha iri olan erkek betaların, bu hırçınlıklarından dolayı başka erkeklerle bir arada bulundurulmaması gerekir. Bir erkek ve bir dişi beta, barışçıl türlerle birlikte karma bir akvaryumda yaşayabileceği gibi, ayrı bir akvaryumda bakılmaları daha sağlıklıdır. Erkek betalar hırçınlıklarından dolayı genellikle tek bakılırlarken birden fazla dişi ise genellikle bir problem olmadan birlikte yaşayabilirler. Ayrıca beta balıkları labirentli balık türlerinden olup, suyun yüzeyine çıkarak dışarıdaki oksijenden de faydalanabilirler. Yetişkinlerinin boyları 4-6 cm civarında olan betalar ortalama 2-3 yıl, nadiren de 4-5 yıl yaşayabilirler.

Beta balıkları narin balıklardır. Bu balıkların kadeh gibi dar alanlarda bakılması ise çok yanlış bir davranıştır. Beta balığı bakılacak akvaryumun en az 35 litre hacminde olması gerekir. Akvaryumdaki suyun sıcaklığı 23-24 °C civarında olmalı ve akvaryumun hava alması için üstü açık bırakılmalıdır. Beta akvaryumunun kurulumunda dibe 2-3 cm kadar kum koyulduktan sonra balık için bir mağara hazırlanmalı ve su mercimeği gibi bitkilerle akvaryum bitkilendirilmelidir. Akvaryumda dekor kullanılmak isteniyorsa da tatlı sudan çıkan doğal ürünler kullanılmalı, plastik kullanımından kaçınılmalıdır. Ayda bir defa %20’lik su değişimi suyun tazelenmesi için yeterli olup suyun tamamının değiştirilmesi ise kesinlikle önerilmemektedir. Ayrıca akvaryumda ani sıcaklık değişimi yaşanmaması için gerekli önlemlerin alınması gerekir. Akvaryumda filtreleme sistemi kullanılacaksa akıntı yapmaması gerekir. Su değişimde musluk suyu kullanılacaksa en az 24 saat dinlendirilmesi, mümkünse suya hazırlayıcı ürünler kullanılmalıdır.

Betaların beslenmesinde granül yemler kullanılabilir. Günde iki defa küçük boyutlu granül yemlerden birer tane verilebilir. Bunun yanında betalar akvaryumdaki bitkilerle de besleneceklerdir. Ancak çürüyen bitkilerin acilen akvaryumdan çıkartılması gerekir. Balıklara zaman zaman canlı yemler de verilebilir. Ancak betaların yemle beslenmelerinde kesinlikle belirli aralıklarla 1 gün süreyle aç bırakılmaları gerekir. Bu şekilde balığın sindirim sisteminin dinlendirilmesi sağlanırken, balığın vücudundaki toksinlerden kurtulmasına yardım edilmiş olur. Betalar açlığa yaklaşık 2 hafta kadar dayanabilirler.