Beşik Nasıl Yapılır?

Nihat Erdoğan Beşik Nasıl Yapılır?

Evinizin yeni konuğu olan bebeğiniz için halen bir beşik yapmadınız mı? Eğer bunun nasıl yapılacağını bilmiyorsanız işte size yol gösterecek tavsiyeler!

Hamak Beşik Yapımı

Bilinen en eski beşik yapma tekniği diyebileceğimiz hamak beşikler oldukça basit ve maliyetsiz bir beşik yapma şeklidir. Beşiği yapmak için ihtiyacınız olan sağlam bir ip ve beşiğin hamağını oluşturacağınız kumaştır.

İlk olarak yapmanız gereken beşik için uygun bir yer seçmektir. Bunu yatak odanızda yapmayı planlıyorsanız yatağa en yakın bölge seçilmesi doğru olacaktır. Böylece geceleri işiniz daha kolay olacaktır. Konum belirlemesi ardından ise çalışmalara başlayabilirsiniz.

Kullanacağınız ipi ortadan ikiye bölün. İpin dayanaklı olması ve bebeğinizin ağırlığını çekebilecek kuvvette olmasına özen gösterin. Sonrasında ikiye böldüğünüzün ipi uçlarını sağlam noktalara bağlayarak hamağın iskeletini kurunuz. Buraya kadar her şey tamam ise artık beşiğin hamağını yapabilirsiniz.

Kullanacağınız kumaşı iplerin altına serin. Önce bir tarafı sonrasında diğer tarafı hamak ipleriyle birleştirin. Burada sağlamlığı arttırmak adına kumaşın kenarları ipin dışından içine doğru olmalı. Böylece üstüne yük binmesi ile birlikte hamak kumaşı sabitlenecektir. Yattığınız yerden beşiği sallayabilme adına beşik iplerine ayrıca bir ip bağlayıp yatağınıza çekebilirsiniz. Hamak beşik küçük hareketlerle uzun süre sallanabilir. Bu nedenle yorulmanızı da engelleyecektir.

Tavan Beşiği Yapımı

Tavan beşiği yapımı hamak beşik yapımına göre biraz daha zahmetlidir. Öncelikle yapmanız gereken beşiği kuracağınız odanın tavanına bir çengel yerleştirmenizdir. Bu çengelin yeterince dayanıklı olmasına özen gösterin. Eğer gerekli görürseniz bir uzmanda da yardım alabilirsiniz. Çengeli ne için kullanacağınızı özellikle belirtin.

Çengeli ayarlamanız sonrasında yapmanız gereken beşiğin tahta kasnağını yapmak olacak. Bunun için yaklaşık 5 cm çapında tahtalar kullanabilirsiniz. Bu çap yeterli olacaktır. Dikdörtgen şeklinde bir beşik olacağından yaklaşık 1 buçuk metrelik 2 tahta ile 75 cm’lik 2 tahta kasnak için yeterli olacaktır. Kısa kenarların ve uzun kenarların bağlantı noktalarını oyarak tahtaların birbirine tam olarak uymasını sağlayın.

Son olarak ihtiyacınız olan beşiğin bez kısmını yapmaktır. Dayanaklı bir bezin seçilmesi ardından kasnağa uygun şekilde bezi kesin ve dikme işlemini gerçekleştirin. Beşiği dikerken dikkat etmeniz gereken husus beşik kasnağının geçeceği olukların yapımıdır. Kasnağı yaptığınız tahta çapı ile olukların çapının aynı olmasına özen gösterin.

Artık kurulum aşamasına geçebilirsiniz. Öncelikli olarak kasnağın parçalarını oluklardan geçirin. Parçaların bağlantı noktalarını yaparken kısa parçaların oyulmuş kısımlarının üste, uzun parçaların oyulmuş kısımlarının ise alta bakmasını sağlayın. Ardından 4 bağlantı noktasından 4 iple beşiği bağlayın. İplerin ucunu tavandaki çengele geçirin. Beşiğiniz hazır.