Beli İncelten Hareketler Nelerdir?

Emre Bicer Beli İncelten Hareketler Nelerdir?

Başta kadınlar olmak üzere birçok kişi bel bölgesinin incelmesi için çaba harcamaktadır. Bunun için her ne kadar diyet programları faydalı olsa da belli başlı egzersizlerin yapılması gerekmektedir. Çünkü diyetler ile istenilen seviyelere gelinmesi kolay değildir. Ancak egzersizler ile bel bögesinin incelmesi ve şekillenmesi mümkündür. Bu nedenle de bu egzersizlerin bilinmesi ve ona göre hareket edilmesi önemlidir.

Bel bölgesinin incelmesine yardımcı olan hareketler nelerdir?

  • İlk hareket olarak yere sırt üstü olacak şekilde uzanılır. Daha sonrasında sol bacak sabit kalmak şartıyla sağ bacak diz bölgesinden kırılarak karna yaklaştırılır. Ondan sonra ayak parmakları yukarı gösterecek şekilde bacak düz bir şekilde yukarı doğru uzatılır. Hareket bundan sonra saat yönünde ayak parmakları ile daire çizerek devam eder. 10 tane daire çizdikten sonra bu sefer saat yönünün tersine 10 daire çizilir. Tekrar başlangıç pozisyonuna dönülerek aynı işlem sol bacak için tekrar edilir. Bu hareket uygulaması kolay ve bel bölgesinde oldukça etkili bir egzersizdir.
  • Normal squat egzersizi de bel bölgesinin incelmesine yardımcı olmaktadır. Öncelikli olarak ayaklar omuz genişliğinde açılarak dik bir şekilde pozisyon alınır. Daha sonrasında sanki bir yere oturuluyormuş gibi geri doğru yaslanılır. Bu esnada kollar da ileriye doğru uzatılır. Dikkat edilmesi gereken hareket boyunca sırtın dik bir şekilde kalmasını sağlamaktır. Bu hareketin belli bir süre boyunca devam ettirilmesi faydalıdır.
  • Pilates topu ile de belin inceltilmesi mümkündür. Öncelikli olarak ayaklar yere değer pozisyonda bacaklar dizden kırılarak pilates topunun üstüne yatılır. Sırt kısmının topun üstüne gelmesine dikkat edilmelidir. Daha sonrasında mekik hareketine benzer bir şekilde doğrultur ve tekrardan geri yatılır. Hareket boyunca bir adet dambılın iki el ile tutulması tavsiye edilmektedir.
  • Son olarak yüzme sporunun bel ve kalça bölgesindeki etkileri unutulmamalıdır. Yüzme yaparak bel ve kalça bölgesinin şekillenmesi sağlanır. Bu nedenle de bel bölgesi üzerinde inceltme egzersizleri yapanlara haftada iki ya da üç kez yüzmeleri söylenmektedir.