Bel İncelten Egzersizler Nelerdir?

Emre Bicer Bel İncelten Egzersizler Nelerdir?

Birçok kimse bel bölgesinde oluşan yağlardan kurtulup daha ince bir bele sahip olmak istemektedir. Bu bölgedeki fazlalıklardan kurtulmak için iyi bir diyet programı zorunlu bir durumdur. Fakat ne kadar diyet yapılırsa yapılsın egzersizler olmadan istenilen bir bel seviyesine ulaşılamaz. Çünkü egzersizler sayesinde bel bölgesi şekillenmekte ve istenilen seviyelere gelmektedir. Bu yüzden hangi egzersizlerin bel böglesini incelttiği iyi bir şekilde bilinmesi ve ona göre hareket edilmesi gerekmektedir.

Bel incelten egzersizler nelerdir?

  • Leg circles denilen hareket uygulaması kolay ve bel bölgesinde etkili bir egzersizdir. Öncelikli olarak sırt üstü yatılır ve sağ bacak dizden kırılıp karın bölgesine doğru çekilir. Daha sonra bacak dümdüz ve ayak parmakları yukarıyı gösterecek şekilde bacak yukarıya uzatılır. Bu duruma gelindikten sonra ayak parmakları ile önce sat yönünde daha sonrasında saat yönünün tersinde 10 tane daire çizme hareketi yapılır. Bu tamamlandıktan sora aynı hareket bu sefer sol bacak için uygulanır. Hareket boyunca karın kaslarının kontrolü iyi olmalı ve kalçanın sağa ya da sola kayması engellenmelidir.
  • Bodyweight squat olarak ifade edilen hareket bel inceltmek için kullanılmaktadır. Bu hareket de normal suqat egzersizine benzemektedir. İlk olara ayaklar omuz genişliğinde açılara pozisyon alınır. Daha sonra sanki oturulacakmış gibi geri doğru hareket edilir. Bu esnada da kollar ileriye doğru zatılır. Hareket tamamlandıktan sonra başlangıç pozsiyonuna dönülür ve hareket bir süre daha devam ettirilir.
  • Stability Ball Sit-ups hareketi de pilates topu ile yapılan bel ve karın bölgesi için oldukça etkili bir harekettir. Bu egzersiz için sırt pilates topunun üzerine gelecek şekilde yatılır. Bu esnada bacaklar dizden kırılmış bir şekilde ayaklar yere basar. Daha sonrasında sanki mekik çeker gibi doğrulma işlemi yapılır. Bu hareketi yaparken bir adet dambılın iki el ile tutulması tavsiye edilmektedir.
  • Bel böglesi için yüzmenin önemi de unutulmamalıdır. Yüzme bel ve kalça bölgesinin daha şekilli ve estetik olması için son derece etkili bir spordur. Haftada iki ya da üç kez yapılması daha ince belli olmak isteyen kişiler için tavsiye edilen bir durumdur.