Bel Ağrısına İyi Gelen Egzersizler Nelerdir?

Burak Sözer

Bel Ağrısına İyi Gelen Egzersizler Nelerdir?

Günlük yaşamda yapılan ani hareketler, masa başında uzun süre vakit geçirme, yatak seçiminin kötü olması gibi bel ağrısının birçok nedeni vardır. Her yaşta görülebilen bel ağrıları düzenli egzersiz programları ile hafifletilebilir.

Bel ağrılarını giderici egzersizleri günlük olarak düzenli bir şekilde uygulamak gerekir. Bu sayede karın kasları da dahil olmak üzere bacak ve bel bölümünün iyileşmesi, eklemlerin esnemesi sağlanır. Esnetilen kasların içerisinde kan dolaşımı daha hızlı gerçekleştiği için bel ağrıları da azalmış olur. Ayrıca bu egzersizler bel ve boyun fıtığı riskini en aza indirilmesinde yardımcıdır.

1. Egzersiz

Bu egzersiz sırt kaslarının gerilmesini ve vücutta rahatlama sağlar. İlk olarak ayak ve ellerin üzerinde emekliyormuş gibi durulur. Burada belin kalça seviyesinden aşağıda durmaması gerekir. Başın önde tutulması ve ensenin düz olması önemlidir. Omuzlar arkada duruyorken dizlerin kilitli olmadan rahat bir şekilde olmasına da dikkat edilmelidir. Hareketin devamında omurganın doğal duruşu bozulmadan kalçanın ayak topuklarına değene kadar geride durması gerekir. Sırtın iki saniye gerilmesinden sonra başlangıç pozisyonuna geri dönülür. 

Bu egzersiz her sette 8 tekrar olarak 10 sette uygulanır. 

2. Egzersiz

Bu hareket omurgaların esnemesini ve rahatlamasını sağlar. Sırt üstü yattıktan sonra baş altına bir destek koyulur. Dizlerin bükülmesinin ardından birbirine yapıştırılır. Vücudun üst kısmı da kasılmadan rahat bir şekilde tutulur. Dizlerin sağa ve sola çevrilmesi ile birlikte kalça da aynı yana doğru hareket eder. Omuzlar bu aşamada yere değer. Her harekette iki saniye beklenir ve başlangıç pozisyonunda durduktan sonra diğer yöne geçilir. Bu egzersizi 8 tekrar olarak 10 set uygulamak yeterlidir. 

3. Egzersiz

Yüz üstü uzanıldıktan sonra dirseklerden destek alınır ve vücut dik bir şekilde tutulur. Başın önde tutulması ve üst bedenin esnek halde olması bu harekette önemlidir. Boynun dik tutulmasının ardından dirseklerin de yardımıyla üst vücut kaldırılır. Karın kasları esneyinceye kadar pozisyonda kalınır ve 5 saniye beklenir. Hareket bitiminde yeniden başlangıç pozisyonuna dönülür. Egzersizi her sette 5 tekrar ve 10 set uygulamak gerekir.