Bebeklere Yürüme Nasıl Öğretilir?

Merve öztürk

Bebekler genelde 1 yaşını doldurmalarına az bir süre kala yürümeye başlarlar. Bu durum bazı çocuklarda 16. aya kadar sürebilir. Bebeklerin yürümeyi öğrenmeleri uzun bir süreçtir. Emeklemeye başladıkları andan itibaren kendi yöntemleriyle yürüme eğilimine de girebilirler. Bunun yanında bebeklere yürümeyi öğrenmeleri için ebeveynler de yardımcı olmalıdır. 

Bebeğinize yatarken yaptırdığınız esneme hareketlerini artık kollarından havaya doğru çekerek bacakları üzerinde yaptırmaya başlayabilirsiniz. Bu hareket için bebeğinizle birlikte sert bir minder ya da kanepe üzerinde olmanız gerekir. Bebeğinizin koltuk atından ya da dirsek kısımlarından kavrayıp ayakları üzerinde havada bir müddet bekletiniz. Bu pozisyonda bebeklerin ayaklarının yere tam olarak basmasına gerek yoktur. Çoğu bebek bu pozisyondayken genelde parmak uçlarında durur. Bebeğinizi bu pozisyonda birkaç saniye bekletin. Bu şekilde bebeğinizin hem bacak kasları güçlenecek hem de fıtri olarak yürürken nasıl bir pozisyon alması gerektiğini öğrenmeye başlayacaktır. 

Ortopedik bir yürüteç satın alarak evinizin içerisinde bebeğinize bu alet aracılığıyla yürüme egzersizleri yaptırabilirsiniz. Bacak kasları gelişmeye başlayan bebekler; yürüteç içerisinde sürekli ilerleme eğiliminde bulunarak adım atma egzersizleri yapabilirler. Bebeğiniz için yürüteç kullandığınız dönemlerde yerdeki çok kalın halıları kaldırın. Güvenlik önlemleri açısından bu püf noktası önemlidir. Zira bebeğinizin ayaklarının halıya takılması ya da yürüteç tekerleklerinin takılarak yürütecin devrilmesi ihtimalleri mevcuttur. 

Koltukların üzerilerine ilgi çekici oyuncaklar koyun. Bebeğiniz emeklemeye başlayıp bu eylemi iyi bir şekilde gerçekleştirmeye başladığı andan itibaren koltuk kenarlarına tutunarak ayaklanma eğiliminde de bulunur. Bebeğinizin bir yaşına doğru bu eylemini teşvik etmeye başlayın. Koltukların oturma seviyelerine bebeğinizin ilgisini çekebilecek renkli ve yumuşak oyuncaklar koyun. Bebeğiniz bu oyuncaklara ulaşabilmek için ellerini kullanarak ayağa kalkma eğiliminde bulunacak; böylece bacak kasları gelişerek zamanla koltuklara tutunmadan tek başına ayağa kalkmaya başlayabilecektir.

Tüm bunları yaparken güvenlik önlemlerini almayı ihmal etmeyin. Bebeğinizin yürüme döneminde ev içerisindeki bibloları, çerçeveleri ve buna benzer eşyaları olabildiğince göz önünden kaldırın.

Bebeğin yürümeye başlaması, ilk adımları atması bir süreci kapsar. Bu nedenle acele edilmemelidir. Her bebeğin, yürümeye başlama süresi değişebilir. Örneğin bazı bebekler erken yürürken bazı bebekler geç yürür. Bu nedenle olumsuz hiçbir kanıya varılmamalı ve umutsuzluğa düşülmemelidir.