Bebeklere Hangi Gıdalar Verilebilir?

Engin İnce
Bebeklere Hangi Gıdalar Verilebilir?

Beslenme, tüm canlıların yaşamlarını sürdürebilmeleri için önemlidir. Ancak bebeklerin beslenmesi, gelişim süreçlerini doğrudan etkilediği için ayrı bir önem taşır. Doktor kontrolünde uygulanan bir beslenme programı bebekler için yararlı olacaktır. Annelerin ya da anne adaylarının da bazı kuralları bilmesi önemlidir. 

Her şeyden önce anne sütünün faydasını unutmamak gerekir. Bebeklere bir yaşına gelene kadar anne sütü verilmelidir. Çünkü anne sütü, temel beslenmeyi oluşturur. Bu bir yıllık sürecin ilk altı ayında, anne sütü sayesinde bebeklerin beslenme ihtiyaçlarının tümü karşılanır.

Bebekler için doğumlarının 6. ayında önemli bir süreç daha başlar. Bebeklerin besin depoları, altıncı ayla birlikte azalır. Bu da ihtiyaçlarının arttığı anlamına gelir. Bu dönemde, alerji riski düşük besinler tercih edilmelidir. Örneğin; meyve yemesi ve meyvelerin tadını tanımaya başlaması gereken bebeklere, elma ve armutun yanı sıra şeftali de verilebilir. Ayrıca kabak, patates ve havuç da bebeklerin tanışması gereken sebzeler arasında yer alır. Bu besinlerle tanışan bebeklere yoğurt da verilebilir. Çünkü yoğurt, kemiklerin gelişimi için önemlidir.

Ek gıdaya geçişte dikkat edilmesi gerekenler

Anne sütünden diğer besinlere geçiş sürecinde bilinmesi gereken bir diğer ayrıntı da yiyeceklerin birbiriyle karıştırılmamasıdır. Çünü yiyecekler birbiriyle karıştırıldığında bebekler gerçek tadı algılayamaz. Bebeğe ne yediriliyorsa gerçek tadı öğrenmesi de sağlanmalıdır. Bu da bebeklerin lezzet algısının gelişmesi anlamına gelir. Geçiş dönemlerinde bebeklere sebzelerin püre olarak verilmesi önerilir. Çünkü meyvelerin şekerli tadına alışan bebekler, sebzeleri kabullenmekte zorlanabilir. Bu nedenle püre, bebeklerin daha rahat kabullenebileceği bir beslenme şeklidir.

Beslenmede önemli olan bir diğer kural da zorlamamaktır. Bebeklere bir kaşık verilecek meyve püresi, onun tadı algılaması içindir. Yemek istemiyorsa zorlanmamalı, yemek yeme eyleminden soğutulmamalıdır. Ayrıca yoğurt yedirme aşamasına geçildiğinde, bebeğin nasıl bir yoğurt yediği de önemlidir. Açık sütlerle yoğurt yapmamaya, pastörize sütten hazırlamaya özen gösterilmelidir.

Ek besinlere geçildiğinde bebeklerin alerjik bir hassasiyetleri olup olmadığına da bakılmalıdır. Burada da annelere görev düşer. Bebeklere farklı bir besin verildiğinde kızarıklık ya da kaşıntı olup olmadığına dikkat edilmesi gerekir.

Aylık periyotlar bebek beslenmesi 

6. ayın sonuna gelindiğinde bebekler sabah kahvaltısıyla tanıştırılır. Kahvaltıda verilecek en iyi besin yumurta olacaktır. İyi haşlanmış bir yumurtanın sarısıyla başlangıç yapılabilir. Ancak tamamını yedirmeden her gün birer kaşık artırarak beslenmeye devam edilmelidir. Yumurtanın beyazı ise 12. ay sonuna kadar bebeklere verilmemelidir. Kahvaltı için tuzu alınmış peynirleri de 6. ayın sonunca bebeğe vermek mümkündür.

7 ve 8. aylarda ise tarhana, şehriye gibi çorbalar bebeklere yedirilebilir. Bu çorbaların içine kıyma ya da tavuk da eklenebilir. Çorbayı içirmekte zorlanacağını düşünenler olursa da bunun çözümü biberondur. 9 ve 12. aylarda ise artık bebeklere verilebilecek gıdalar çeşitlenir. Baharatsız ve soğansız olmak kaydıyla köfte yedirilebileceği gibi ızgara balıklar da beslenme programına dahil edilebilir.

Bebeklerin ek gıdaya geçiş süreciyle ilgili detaylı bilgiyi Ek Gıdalara Hangi Besinlerle Başlanır? yazısından okuyabilirsiniz.