Bebeklerde Reflü Nasıl Geçer?

Yıldız İnci Ayağ Bebeklerde Reflü Nasıl Geçer?

Bebeklerde her beslenme sonrası kusmanın görülmesi olarak adlandırılan reflü geçicidir ve bir hastalık sayılmaz. Bebek reflüsünün dışında kalan diğer reflüde bebek gelişim gösteremez. Bunu bebeğinizin kilo alamamasından, boyunun uzamamasından, beslenmek istememesinden, uykusunda huzursuz olmasından, çok fazla kusmasından, kusarken ağız dolusu ve fışkırtarak kusmasından anlayabilirsiniz.

Bebeklerde reflü nasıl geçer?

Bebek reflüsü dediğimiz geçici reflü bebeğin büyümesiyle kendiliğinden ortadan kalkar. Bu durumun ortadan kalkması için bebeğin en az 6  aylık olması gerekir. 6 aylık olmuş bir bebek, reflüsünü atamadıysa muhtemelen 1 yaşına geldiğinde reflüsünü atabilecektir.

Bebek reflüsünün tedavisinde ilaç kullanmak yerine doğal yöntemlerin ve bazı basit önlemlerin alınmasıyla bu sıkıntıyı çözebiliriz.

Bebek reflüsünde en etken basamak bebeğin anne sütüyle beslenmesidir. Şartlarınızda herhangi bir sıkıntı yoksa mama yerine bebeğinize anne sütü vermelisiniz.

Bebek reflüsünü önlemek için yapılabilecek en basit işlem bebeğin sık sık ama azar azar beslenmesidir. Bebeğinizi uzun aralıklarla emzirdiğinizde bebek çok acıkacak ve dolayısıyla fazla beslenecektir. Bu ise kusmayı tetikler. Bu tip olumsuzlukların yaşanmaması için uzun aralıklar yerine kısa aralıklarla ama az beslenmesi önerilir.

Alınacak ikinci önlem beslenmenin hemen sonrasında bebeği yatırmamaktır. Beslenir beslenmez bebeğinizin gazını uzun uzun çıkarmalısınız. Bu işlemi yaparken bebeği omzunuza yatırabileceğiniz gibi dizinizin üzerine de yatırabilirsiniz. Her iki durumda da bebek rahat eder.

Gazının çıktığından emin olduğunuz bebeğinizi yatırırken biraz eğimle yatırmak en mantıklısıdır. 30 derecelik bir eğim bebeğin rahat etmesini sağlayacak ve reflünün azmasını engelleyecektir.

Yine beslenmenin hemen ardından bebeğin karın bölgesine baskı yapılmaması gerekir. Bebeğin gazını çıkarmak için yaptırılan bacak hareketleri bebeğin midesinin sıkışmasına neden olur. Ayrıca oyun oynatmak için de beslenmenin hemen arkası seçilmemelidir.

Tüm bu önlemler reflünün hafiflemesi için basit ama etkili yöntemlerdir. Eğer tümü sistematik olarak denenmiş ama etkili olmamışsa bebeğin yaşına ve gelişimine uygun ilaç tedavisi uygulanabilir.

İlaçla tedavinin başlamasının gerekliliği anne ile doktorun etkileşimi sonunda karara bağlanır. Bebeğin gelişimini etkileyen bir durum yoksa ve bebek huzursuz değilse ilaç tedavisine gerek yoktur.