Bebeklerde Kabızlık Nasıl Tedavi Edilir?

Zehra Aygul

Bebeklerde Kabızlık Nasıl Tedavi Edilir?

Küçük çocuklarda sık rastlanan sağlık sorunlarından biri de kabızlıktır. Bebek her zamankinden daha az dışkılıyorsa, kakasının rengi daha koyu ve sert kıvamlıysa bebeğin kabızlık sorunu olduğu anlaşılır. Bebeklere verilen inek sütü gibi besinler kabızlığa neden olabilir.

0-6 aylık bebeklerde sıkça karşılaşılan kabızlığın önüne geçmek ve tedavi etmek için şu yöntemler uygulanabilir:

  • Kayısı, erik ve incir yetişkinlerde olduğu gibi bebeklerde de kabızlık sorununu gidermeye yardımcı olur. Ancak bebeklerin bu gıdaları alması zor olabileceğinden kayısı, incir ve erik hoşafı verilmesi daha yerinde olur. Eğer bebek henüz meyve tanelerini yiyemeyecek kadar küçükse hoşaf blenderdan geçirilerek mama kıvamına getirilebilir ya da yalnızca suyu içirilebilir. Hoşaf yapılırken meyvelerin özelliği hoşafın suyuna da karıştığından etkili olacaktır.
  • Nane çayı ve rezene çayı bebeklerde görülen kabızlığa iyi gelir. Ancak dikkat edilmesi gereken bu çayların hazır satılanlarından bebeğe verilmemesidir. Hazır bitki çayları bol miktarda anason içerdiği için bebek sağlığında olumsuz etkilere yol açabilir. Dolayısıyla taze ya da kuru nane ve rezenenin kaynatılarak hazırlanması gerekir. Bebeğin içebileceği sıcaklığa getirilerek çay kaşığı yardımıyla bebeğe verilebilir ya da suyuna bir miktar karıştırılarak içmesi sağlanabilir.
  • Zeytinyağı bağırsakları rahatlatır. Bebeğin öğünündeki herhangi bir yiyeceğe (çorba, mama) karıştırılabileceği gibi direkt olarak çay kaşığıyla yedirilebilir. 3-4 gün boyunca günde 2 çay kaşığı kadar zeytinyağı bebeğin kabızlık sorununu ortadan kaldırmaya yardımcı olur.
  • Bebeklerde görülen kabızlık sorunu sıvı ihtiyacının yeterince karşılanmamasından da kaynaklanabilir. Kuru gıdalarla beslenen bebeklerde kabızlık görülme olasılığı artar. Dolayısıyla bebekler kaç aylık olduğuna göre ve sıvı ihmal edilmeden beslenmelidir. Sıvı alımı hem kabızlığı önlemede hem de mevcut kabızlığı gidermede etkilidir.
  • Bazı bebeklerde makat çevresinde oluşan çatlaklar bebeğin kakasını yapmak istememesine yol açabilir. Kakası gelmesine rağmen bebek ağrıdan dolayı kakasını yapamıyorsa uzman bir hekim tarafından önerilecek ilk çözüm fitil kullanılmasıdır. Fitil kullanıldığında bebek anlık olarak rahatlayacaktır ancak bu geçici bir çözümdür. Fitil kullanımı tek başına yeterli olmadığından bebeğin kabızlık sorununun neden kaynaklandığı bulunmalı ve beslenme düzeni buna göre gözden geçirilmelidir. 

Bebeklerde kabızlığın başlıca nedenleri hakkında bilgi sahibi olmak için Bebeklerde Kabızlık Nedenleri yazımızı okuyabilirsiniz.