Bebekler Ne Sıklıkta Emzirilir?

cansu basar

Bebekler Ne Sıklıkta Emzirilir?

Yeni doğan bebeğin ilk döneminde beslenmesi çok önemlidir. Her bebeğin normal gelişmesini yeterli ve dengeli bir şekilde sağlayan tek besin ise anne sütüdür.

Uzmanlar ilk yarım saat ile bir saat içinde bebeklerin emzirilmesi gerektiğini söyler. Bu uygulama bebeğin dış dünyaya karşı bağışıklığını artıracaktır. Aynı zamanda da anne ile bebek arasındaki ilk duygusal bağın kurulmasını sağlar.   

Başarılı emzirmeyi sağlamak için emzirme sıklığı ve süresi bebeğe göre ayarlanmalıdır. Bebeğin alışması için ilk beslenmede anne sütünün dışında besin verilmemelidir. Çatlak oluşumunu önlemek için emzirmeden önce meme başı temizlenmelidir.

Bebekler ilk aylarda her üç saatte bir mutlaka emzirilmelidir. Bu nedenle bebekler beslenme saati geldiğinde uyuyor olsa dahi uyandırılmalıdır. Doğum sonrasında kilo kaybı yaşayan bebeklerin beslenme sıklığına daha çok dikkat etmek gerekir.

Bebekler her ağladığında emzirilmelidir. Emzirme sıklığının artması memede üretilen sütün de miktarını artıracaktır. Gün içinde bebeklerin emzirilmesi ortalama iki saatte bir olmalıdır. Ama bu her bebekte değişeceği için bebek her istediğinde emzirilmelidir. Emzirme yapılamıyorsa bile her iki saatte bir mutlaka memelerin boşaltılması gerekir.

Bebeğin alması gereken tüm mineral ve vitaminleri (D vitamini hariç) karşıladığı için bebekler bir yaşına kadar ilk 6 ayda sadece anne sütü ile beslenmelidir. Günlük D vitamini dışında bebeğe su bile verilmesine gerek duyulmadan sadece anne sütü verilmelidir. Altıncı aydan sonra iki yaşına kadar takviye mamalar ile birlikte anne sütünün verilmesine devam etmek çok önemlidir.

Anne Sütünün Faydaları

  • Anne sütü bebeğin anne karnındaki gelişimine göre içeriğe sahiptir. Her bebeğe en iyi gelecek süt kendi annesinden alacağı süt olacaktır.
  • Anne sütünde yeterince su vardır.
  • Bebeklerin büyüme ve gelişimi için çok önemlidir.
  • Anne sütü alan bebeklerin karın ağrısı ve kabız olma ihtimalleri diğerlerine göre düşüktür.
  • Anne sütü bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirir. 

Bebek emzirmede dikkat edilmesi gerekenleri Bebek Nasıl Emzirilir? yazısından okuyabilirsiniz.