Bebek Odası İçin Uygun Renkler Nelerdir?

Tuba Demirtaş Bebek Odası İçin Uygun Renkler Nelerdir?

Renkler hayatımızda, ne kadar farkına varamasak da, oldukça önemli bir yere sahiptir. Denizin mavisi, çimenlerin yeşili ve daha sayacağımız birçok renkle şekillenir hayatımız. Giydiğimiz kıyafetlerde bile belli bir uyumu sağlamak için büyük emek harcarız. Renkler hayatımıza heyecan ve zevk kazandırır. Renkler hayatımıza parlaklık katmakla kalmayıp, duygularımızı da etkilerler, bizi sakinleştirirler ve iyi hissetmemizde rol oynarlar. Her rengin farklı bir özelliği vardır. Örneğin, 'sarı rengin' okullarda daha çok tercih edilmesinin sebebi zeka ve aklın rengi olmasıdır. Fizik bilimine bakarak konuşur isek, her rengin farklı dalgaboyu vardır bu nedenle beynimize gönderdikleri sinyaller de farklıdır. Böylece her bir renk bizi farklı şekilde etkilemektedir. İşte bu nedenle evimizde, özellikle bebek odasında kullandığımız renklerin önemi çok büyüktür. 

Mobilyaların rengi, duvarların rengi, tüllerin ve halının rengi bir bebek odası için nasıl olmalıdır? Bu konuyu kapsamlı olarak ele almalıyız. Öncelikle bebek odası için aydınlık renklerin tercih edilmesi gerektiğini unutmamak gerekir. Çünkü renkler bir çocuğun gelişiminde önemli yer tutar. Renklerin parlak ve canlı olması odaya enerji katacaktır. Örneğin duvarların daha sakin bir renkle, örneğin bej ya da krem renkle boyandığını düşünelim. Odanın enerjisini artırmak için halıda ya da mobilyalarda daha canlı bir renk örneğin turuncu ya da mavi renk kullanılabilir. Şunu unutmamak gerekir ki bütün eşyalar çok parlak renkte olmamalıdır. Çünkü bu beynin yorulmasına neden olur. Odada huzur verici renkler ve bu huzuru bozmayacak derecede parlak renkler kullanılmalıdır. Örneğin mobilyalarınız ve halınız daha sakin renklerde olur ve parlaklığı oyuncaklarla sağlayabilirsiniz. Bu seçim tamamen size kalmış durumdadır ama ölçülü olmanız gerektiğini unutmayınız. Ahenkle düzenlenmiş bir oda, çocuğun düzen anlayışına olumlu etki yapar ve çocuğun erken yaşlarda şekil ve renk duygusu geliştirmesine yardımcı olur. 

Sıcak renkler olan, kırmızı, turuncu ve sarı tonları ile soğuk renkler olan, yeşil, mavi ve pembemsi tonlar birlikte kullanılırsa denge sağlanmış olur. Çünkü sıcak renklerin uyarıcı bir etkisi vardır ve soğuk renkler ise sakinleştirici bir etkiye sahiptir. Eğer renkler arasında uyum sağlanırsa daha sağlıklı bir görünüm elde edilir.