Bebek Kahvaltıya Ne Zaman Başlar?

Neslihan Aynagöz Bebek Kahvaltıya Ne Zaman Başlar?

İlk beslenme bebeklerde anne sütü ile başlar. Doğdukları andan itibaren altı ay boyunca anne sütü, zengin içeriği sayesinde bebeğin ihtiyaçlarını karşılar. Altı ayın sonunda yavaş yavaş destekli bir şekilde dik oturmaya başlayan bebek ek gıdalar almaya da başlamalıdır. Bebeğin, hayatı boyunca ihtiyaç duyucağı besinleri tanımak için bu dönem idealdir. 

Gün içinde en önemli öğün kahvaltıdır. Elbette bu durum bebekler için de geçerlidir. Bebek altıncı ayını tamamladıktan sonra kahvaltı ile tanışma zamanı gelmiş demektir. Bu önemli öğünde bebeğe ilk olarak meyve püresi verilebilir. Mevsime göre her gün farklı bir meyveden yapacılak püre ile bebek katı gıdanın ne olduğunu anlayacak hatta kahvaltıya lezzetli bir başlangıç yapmış olacaktır. Her ne kadar piyasada hazır meyve püreleri bulunsa da evde hazırlanan bir püre tercih etmek avantajlıdır. Seçilen meyvenin kabuğu soyularak dilimlenmiş bir şekilde tencereye alınır. Dilimler görünmeyecek şekilde su doldurulur ve kaynamaya bırakılır. Meyve parçaları yumuşayıncaya kadar kaynama işlemi devam eder. Bu işlem yaklaşık 15 dakika sürer. Bu yöntemle daha sağlıklı bir püre elde edilmiş olur.

Kahvaltı için önemli besinler arasında peynir de bulunur. Akşamdan suda bekletilmilş koyun ya da keçi peyniri bu sıraya eklenmesi gereken en önemli besin öğesidir. Peynir bebek için gereken maddelerin başlangıcı olmalıdır. Tuzsuz bir parça peynir, bebeğin değişik lezzetleri algılamasında da faydalı olacaktır. Çoğu bebekte peynire karşı bir isteksizlik gözlenmiş olsa da bu kesinleşmiş bir durum değildir. İtiraz durumunda vazgeçmemek gerekir. Birkaç deneme sonucunda alerjik bir durum söz konusu değilse ve yine de başarılı olunmazsa, öngörülen bir ya da birkaç yeşillik (maydonoz gibi) ince ince doğranıp peynir ile karıştırılarak denenmelidir. Bu yöntemle peynirin tadı hafiflemiş olur. Böylelikle bebeğin seveceği bir lezzet elde edilmiş olur. Bu öğünde yiyeceklerin yanında az miktar ıhlamur içirmek, katı gıda alımını kolaylaştırır. Yine evde demleme usulü ile yapılan ıhlamur, doğrudan ya da bir parça tam buğday ekmeği ıslatarak verilmelidir. Ekmek seçiminde öncelik tam buğday ekmeğine verilmelidir. Böylelikle bebeğin bağırsak sistemi, katı gıda geçişinden çok etkilenmemiş olacaktır.