Bebek Kahvaltısı Nasıl Hazırlanır?

Yıldız İnci Ayağ

Bebek Kahvaltısı Nasıl Hazırlanır?

Erişkinler için kahvaltı ne kadar önemliyse bebekler için de öyledir. Bebekler ilk altı ay anne sütü ile beslenmelidir. Altıncı aydan itibaren ek gıdaya geçilebilir. Önce bebeklerin tatlara alışması sağlanır. Besinler az az ve yavaş yavaş tattırılır. Bunun sebebi bebeğin herhangi bir besine alerjisi olup olmadığını anlamak ve bebeği zorlamadan ek gıdaya geçirmektir. 

Bebeklerin alerjisi olmadığı tespit edilen besinlerle devam edilir. Evde yapılan günlük taze yoğurtla başlanabilir. Bebeklere yedinci aydan itibaren yedirilecek kahvaltılıklar bir arada verilebilir. Böylelikle bebeğin birçok besini alması sağlanır. İstenirse besinler tek tek de verilebilir. Genellikle dokuzuncu aydan itibaren önerilir. Bir yaşına kadar bebeklere alerji yapabilecek bazı besinleri vermemek gerekir. Bebeğe verilecek besinler ve özellikleri genel hatlarıyla şöyledir:

Peynir: Tuzlu peynir ya da tuzsuz lor peyniri tercih edilir. Fakat tercih tuzlu peynirse bir gece önceden kaynatılıp soğutulmuş içme suyunun içine konur. Böylelikle peynir tuzundan arındırılır. Tuz bebeklere önerilmez. Ayrıca peynirin yumuşaması sağlanır ve bebek peyniri daha kolay yutabilir. Altıncı aydan itibaren bir çay kaşığında verilebilir.  9-10. aydan itibaren kimi uzmanlar kaşar peynirini de önerir.

Bal: Bebeklere bir yaşından önce bal önerilmez. Çünkü alerji yapma riski yüksek bir besindir. 

Yumurta: Yumurtanın beyazı da alerjik olduğu için bir yaşına kadar bebeklere önerilmez. Tam pişmiş yumurtanın sarısı verilebilir. Başlarda yumurta sarısının sekizde biri, sonrasında ise üç ay içinde yavaş yavaş sarının tamamı verilebilir.

Zeytin: Çok faydalı bir besindir. Vitamin ve mineral açısından zengindir. Bazı uzmanlar zeytini tuzundan dolayı önermez. Fakat akşamdan içme suyunda bekletilerek tuzundan arındırılabilir ya da parçalara ayrılarak sıcak su içine yarım saat bekletilebilir. Zeytin bebeklere dokuzuncu aydan itibaren yedirilebilir. Etli ve kahverengi çekirdekli zeytinler tercih edilebilir.

Süt: İnek sütü bebeklere bir yaşından önce önerilmez. Market ürünleri tercih ediliyorsa bebeğin ayına göre devam sütü kullanılabilir.

Tereyağı: Her kahvaltıda yedirilebilir. Bir çay kaşığıyla başlanıp gün gün artırılabilir. Tuzsuz olması tercih edilir.

Tahin: Altıncı aydan itibaren yarım çay kaşığı ve üç güne bir verilebilir.

Pekmez: Altıncı aydan itibaren bir çay kaşığı ve her kahvaltıda verilebilir.

Kuruyemiş: Ceviz ve çiğ bademin alerji riskine karşı sekizinci aydan itibaren ve az az verilmesi önerilir. Alerji riski yoksa ceviz ve bademden sonra fındık da verilebilir. Gene sekizinci aydan itibaren işlenmiş kabak çekirdeği verilebilir.

Pirinç unu muhallebisi bebeklere yapılabilir ama besin değeri düşük bir yiyecektir. Hazır bisküvi ve ekmek pek önerilmez. Daha çok besin değeri yüksek besinler verilerek bebek doyurulmalıdır. Evde yapılmış bisküvi ve ekmek tercih edilebilir. Doktor aksini önermediği müddetçe aylarına uygun olarak bebeğe yukarıda bahsedilen besinler kahvaltıda yedirilebilir.