Bebeğin Diş Çıkardığı Nasıl Anlaşılır?

Hakan Obalı
Bebeğin Diş Çıkardığı Nasıl Anlaşılır?

Bebeklik döneminin sıkıntılı süreçlerinden birisi olan diş çıkarma, her bebekte farklı dönemlerde gerçekleşebilir. Ancak ilk dişler genellikle 6. ve 12. aylar arasında çıkar ve 2,5-3 yaşına kadar süt dişleri tamamlanmış olur. Bu dönemde bebeklerin diş çıkarma dolayısıyla yaşadıkları sıkıntıların ve ağrıların giderilebilmesi içinse bazı özel önlemler alınmalıdır. Bu sebeple bebeklerin diş çıkarma ile ilgili gösterdikleri belirtilerin yakından takip edilmesi gerekir.

Bebeğin Diş Çıkardığı Nasıl Anlaşılır?

 • Diş çıkartan bebeklerde en sık görülen belirti, dişetlerindeki kaşıntıya bağlı olarak bebeklerin ellerini veya ellerine geçirdikleri eşyaları ağızlarına götürerek dişetlerine sürtmeleridir.
 • Bebeğin diş çıkarmasının belirtilerinden bir diğeri ağız salgısındaki artıştır. Normalde 2,5 aylıktan itibaren görülen salya, diş çıkartılacağı zaman fark edilir şekilde artmaktadır. Ayrıca artan salya salgılarının ağızdan dışarı akmasından dolayı bebeklerin çene ve yanak bölgelerinde kızarıklık da meydana gelebileceği için bu belirtilerin de diş çıkarma ile ilişkili olabileceği unutulmamalıdır.
 • Çıkma aşamasındaki dişlerin dişetlerine yaptığı baskı bebeklerde huzursuzluğa sebep olur. Başka herhangi bir problemi olmamasına rağmen bebekte görülen huzursuzlukta öncelikle diş çıkarmadan şüphelenilmesi gerekir.
 • Dişetlerindeki şişlikler de, eğer bebek ağzını sert bir eşyaya çarpmadıysa çıkacak olan dişin habercisidir. Bu durumda eller temiz şekilde dişetine dokunularak alttaki sertlik hissedilebilir.
 • Öksürük de diş çıkarma döneminde görülen belirtilerden birisi olabilir. Bu durum ağızda biriken salya salgısının yutulmasında yaşanan güçlüklerden kaynaklanır. Eğer bebek hasta değil ve belirli aralıklarla öksürüyor ise, bu da bebeğin diş çıkartacağının bir belirtisi olabilir.
 • Diş çıkaran bebeklerde görülen belirtilen birisi de yüksek ateştir. Ancak bu belirti her bebekte görülmeyebilir. Bu sebeple bebeğin diş çıkardığı bilinse dahi eğer yüksek ateşi varsa ve düşmüyorsa bu durumda mutlaka bir çocuk doktoruna başvurulmalıdır.
 • Artan ağız salgısından kaynaklı olarak diş çıkarma döneminde bebeklerde ishal de gözlemlenebilir. Ancak yüksek ateşte olduğu gibi bu durumda da tedbir amaçlı olarak bebeğin doktora muayene ettirilmesi gerekir.
 • Dişetlerindeki ağrı ve hassasiyet bebeklerin bu dönemde iştahlarının da kapanmasına yol açabilir. Özellikle bebeklerin katı gıdaları reddetmesi ve sıvı gıdalarla beslenmek istemeleri diş çıkaracaklarını işaret eder. Bu dönemde bebeklerin kilo kaybı yaşamaması için sıvı gıdaların çeşitliliği arttırılarak bebeğin yeterli beslenmesine dikkat edilmelidir.
 • Diş çıkartan bebekler, yaşadıkları sıkıntıdan dolayı uyumakta da güçlük çekebilirler. Bu durumda bebeklerin sakinleştirilerek uykuya dalmaların yardımcı olunmalıdır.
 • Diş çıkartırken dişetlerinde yaşanan ağrı kulak bölgesine de yansıyabilir. Bebeklerin sürekli kulaklarına dokunmaları, kaşımaları veya kulaklarını çekmeleri de diş çıkarmaya işaret edebilir.
 • Bu belirtilerin yanında diş çıkartan bebeklerin dişetlerinde az miktarda kanamalar da görülebilmektedir.