Bebeğe Gaz Yapan Yiyecekler Nelerdir?

Yıldız İnci Ayağ Bebeğe Gaz Yapan Yiyecekler Nelerdir?

Bebeklerin narin bağırsak sistemleri her besini hazmetmeye progrmalı değildir. Bunu gerçekleştirebilmek için biraz zamana ihtiyaçları vardır. Zamanından önce bebeklerin bazı besinlerle karşılaşması onlarda gaz problemlerine yol açmaktadır.

Bebeğiniz eğer şartlar uygunsa uzun süre sadece anne sütü alarak beslenir ve başka hiçbir besine ihtiyaç duymadan fiziksel ve duygusal gelişimini sürdürür. Anne sütünün oldukça güçlü ve yeri doldurulamaz bir önemi vardır. Öyle ki doğada taklidi yapılamayan tek besin anne sütüdür. Bunun dışındaki her besinin taklidi yapılmaktadır. Bebeğiniz anne sütüyle beraber tüm etkilerini de bedenine almaktadır. Örneğin fazla baharatlı yemek anne sütünün herzamanki tadını değiştirmektedir. Bu nedenle özellikle bebeğinizin etkiye açık olduğu ilk aylarda anne olarak yediklerinize dikkat etmeniz gerekir. Çünkü her besin, bebeğiniz için uygun değildir. Uygun olmayan yiyeceklerle beslenen anne, bebeğinin gaz sancıları olmasına neden olur.

Bebekte gaz yapan yiyecekler nelerdir?

Bu listenin en başında kuru baklagiller bulunur. Özellikle kurufasulye yiyen annenin sütünü alan bebek gaz sancısı çeker ve ağlama krizleri gözlenebilir. Kurufasulye dışında bezelye, bakla, soya fasulye de bebeği bu anlamda olumsuz etkiler.

Karnabahar, lahana ve brokoli bebeğinizin ilk aylarında yememeniz gereken besinler arasındadır.

Kuru soğan anne sütünü olumsuz etkileyen başka bir besin maddesidir. Yeşil salatalık malzemelerin etkisi az olmakla birlikte bulunur. Salata yemeden yapamam diyorsanız salatanızın içine soğan koymamayı tercih edin.

Bunların dışında yağda kızartılmış gıdalar da bebeklere ağır geldiği için onlarda gaz problemi olarak kendini hissettirir. Bunlara ek olarak işlenmiş gıdalardan olan sosis, salam, sucuk gibi yiyecekleri sadece bebeğiniz için değil kendi sağlığınız için de tüketmemelisiniz.

Çikolata yiyen annelerin sütleri bebekte gaz oluşumunu tetiklemektedir. Bu nedenle bebeğin doğumunu takip eden ilk birkaç ayda anne, yiyecek listesini düzgün şekilde planlamalı ve bazı kuralları katı bulsa da bunlara uymak için çaba sarfetmelidir.