Bebeğe Banyo Nasıl Sevdirilir?

Gökçe Cömert
Bebeğe Banyo Nasıl Sevdirilir?

Banyo yaptırmak, bebek için sadece temizlenmek kelimesinin karşılığını oluşturmaz. Aynı zamanda bebeğin anne ile bebek arasındaki bağların güçlenmesi açısından da oldukça önemlidir.

Bebekler için banyo bir rahatlama ve bir nebze huzur verecektir. Bu nedenle banyo zamanı uyku saatinden önceye denk getirilmelidir. Bebeğin karnı aç iken yıkanması daha önemlidir.

Banyoya başlamadan önce lazım olabilecek eşyaları yanınızda bulundurmanız size fayda sağlayacaktır. Banyoda bebekler için özel olarak üretilmiş olan göz yakmayan sabun ve şampuanlardan faydalanmanız, hem bebeğinizin rahatı için hem de keyifli bir banyo saati geçirebilmek için ilk adımdır. Bebek kordonu daha düşmemiş ya da yeni düşmüş bebekler de korkmadan yıkanabilir. Ancak yıkadıktan sonra göbek kordonu ve çevresi antiseptik bir solüsyonla temizlenmelidir.

Bebeğinizi güvenli olarak yıkamak için bebeği iki elinizle ters çevirin. Sırtını ve poposunu yıkamak için sol kolunuzla bebeğinizin karnını destekleyin ve elinizle de baldırını tutun. Bu şekilde yıkamaya devam edin.

Bazı çocuklar banyo vaktinde son derece istekli ve mutlu iken kimileri de banyodan korkar ve ağlamaya başlarlar. Çocuklara banyoyu sevdirmek için öncelikle banyoda geçen vakti eğlenceli bir şekle getirmek gerekir. Bunu için çocuklar için üretilmiş olan banyo lifleri ve çeşitli şekillerde bebek şampuanları kullanabilirsiniz.

Bebeğinizin ellerini su yüzüne vurarak dikkatini çekmesini sağlayın, zira sıçrayan su ve çıkan sesler onlar için büyük eğlence kaynağıdır. Bebekler dokunmayı severler küvetine atacağınız birkaç renkli sünger yardımıyla dikkatlerini çekebilir ve yumuşak olan süngerlerle sıkıp oynayacağı harika bir banyo oyuncağı elde etmiş olursunuz. Bebekler için hazırlanmış banyo köpüklerinden yararlanabilirsiniz, ancak bebeğinizin kaymamasına özellikle dikkat etmelisiniz. Suda yüzen ördekler, gemiler, plastik şişeler kullanarak bu vakti eğlenceli hale getirebilirsiniz.

Suyun ısısını ayarlamak için ısı ayarı yapabilen termostatlardan faydalanılabilir. Su ile temas edince kolayca silinebilen fayans yüzeyine yazabilen banyo kalemlerinden bebek mağazalarında bulabilirsiniz. Banyodan sonra vereceğiniz ödüllerle çocuklarınızı banyo yapmaya teşvik edebilirsiniz.

Anne ve bebek arasındaki tensel temas bebeğe kendini güvende hissetmesini sağlayacaktır. Bebeğinizin yüzüne su geldiğinde ağlamaya başlıyorsa bunu önlemek için yine bebek mağazalarından temin edebileceğiniz göze ve kulaklara su kaçmasını önleyen şapkadan alabilirsiniz.

Bebeklerinizi banyoda bir dakika da olsa yalnız bırakmayın. Küvet içerisinde kaymayı önleyici bezler kullanarak tedbirlerinizi arttırabilirsiniz. Banyo bittikten sonra bebeğinizi kurulayarak, dilerseniz bebe yağı ile vücudunu yağlayarak onun için mükemmel geçen bir saatin sonunda onu çok mutlu kılabilirsiniz.