Basketbol Nasıl Bir Spordur?

Volkan Emir Hecer Basketbol Nasıl Bir Spordur?

Diğer sporlarla karşılaştırıldığında oldukça yeni sayılabilecek bir spor dalı olan basketbol, başta Amerika olmak üzere Avrupa ve Asya kıtasında oldukça popülerdir. Fiziksel güç, denge ve pratik zekanın ürünü bir spor türüdür.

Basketbol ilk kez 1891 yılında Kanadalı James Naismith tarafından öğrencilerini soğuk bir kış gününde sıcak tutmak ve antreman yaptırmak için bir futbol topu ve iki hasır sepet kullanılarak tasarlanmıştır. İlk icadıyla birlikte 13 basit kurala sahip oyun, günümüzde halen bu kurallar ile oynanır. İlk zamanlar top sepete girdikten sonra tekrar çıkartılır ve oyuna devam edilirdi. 1906 yılında ilk kez hasır sepetler yerini delikli metal potalara bırakmışlardır.

İlk zamanlar futbol topu ile oynanan oyun, daha sonraları kahverengi basketbol topu ile oynanmıştır. Günümüzdeki turuncu rengi ise oyunculara açıkça görünür olması amacıyla tasarlanmıştır.

Basketbol oynamak için gerekli ekipmanlar en basit şekilde bir pota ve basketbol topudur. Profesyonel oyunlarda ise pota, panya, basketbol topu, yüksek tabanlı basketbol ayakkabıları, şut saati sayacı ve tahta parkeden 28 x 15 metrelik saha gerekir.

Dünyanın en keyifli sporlarından biri olan basketbol yılın her dönemi açık ve kapalı basketbol sahalarında rahatlıkla oynanabilir. Bununla birlikte basketbol oldukça hızlı ve heyecan verici bir oyundur. Her oyuncu sahada hem defansif, hem de ofansif rol edinmek zorundadır. Basketbol oyuncuları şut ve koşu idmanları ile tek başlarına da antreman yapabilirler. Ayrıca basketbol bire bir ve beşe beş gibi sayılarla da fazla kalabalığa ihtiyaç duymadan rahatlıkla oynanabilir.

  • Basketbolda, 3 sayı çizgisinin içerisinde kalan tüm alanlardaki sayılar 2 puan, serbest atışlar 1 puandır. Çizginin gerisinden yapılan tüm skorlar 3 sayıdır.
  • Her oyuncu topu sürmeli ya da sektirmelidir. Bir kez tutulan top, bir daha sektirilemez. Eğer top sektirilirse steps olur ve top karşı tarafa geçer.
  • Eğer basket topu potaya doğru atıldığında inişe geçmişse ya da potada ise, topa dokunulamaz. Dokunulan top skor olarak sayılır.
  • Topa sektirme, sürme ve şut dışında yapılan tüm hamleler top kaybı olarak sonuçlanır.