Basen Eritme Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Gönül Uzal
Basen Eritme Egzersizleri Nasıl Yapılır?

Hareketsiz yaşamın olumsuz taraflarından birisi de vücudun görünümünü istenmeyen yönde değiştirmesidir. Erkeklerin yağ dokusu ile kadınların yağ dokusu farklı olduğundan kilo değişiklikleri veya bölgesel yağlanma daha çok kadınlarda sorun haline gelir. Bunun için çeşitli çözümler denense de en iyi ve kalıcı çözümün spor yapmak olduğu bilinir.

Evde veya açık havada yapılabilecek birçok hareket basen ve kalça bölgesinde oluşmuş fazlalıklardan kurtulmak için yeterlidir. Önemli olan düzenli bir şekilde hareketleri uygulamak ve beslenmeye de dikkat etmektir. Bol su tüketmek de yağ yakımını hızlandırır.

Temel ısınma hareketlerinden sonra aşağıdaki hareketler yapılır. Setler arasında 1 dk., hareketler arasında da 3 dk. dinlenme payı bırakmayı unutmamak gerekir. Bu detay sayesinde çalışan kaslar dinlendirilir ve oksijensiz kalmamış olur.

  • Ayakta ve dik dururken bacaklar omuz genişliğinde açılır. Nefes alırken sağ bacak yana doğru çok zorlanmayacak kadar açılır ve nefes verilerek yavaşça indirilir. Her bacak için 3 set ve 15 tekrar yapılarak hareket tamamlanır.
  • Vücut normal duruşunda iken ve eller belde denge sağlanır. Sağ bacak ile öne doğru normal genişlikte bir adım atılır. Ön bacak dizden kırılarak ve geride kalan bacağın dizi yere yaklaştırılarak eğilinir. Nefes verilerek yavaşça doğrulup adım geri alınır. Bu hareket basen ve baldır eritmek için mükemmeldir. Başlangıçta her bir bacak için 10 defa yeterlidir. 3 set tekrarlanır.
  • Dizler ve avuç içleri yerde olacak şekilde pozisyon alınır. Bel ve boyun düzleştirilir. Sağ bacak nefes alınarak geriye doğru kaldırılır. Bu esnada kalça sıkılır. Bacak nefes verilerek yavaşça indirilir ve 15 tekrardan sonra diğer bacağa geçilir. 3 set tamamlanır.
  • Diğer egzersiz ise köprü hareketidir. Yere sırtüstü uzanılır ve eller yanlarda serbest bırakılır. Dizler bükük iken vücut ağırlığı omuzlara verilerek kalça hafifçe yukarı kaldırılır. Bu noktada 3 saniye kalça sıkılarak beklenir ve yavaşça bel ile kalça yere indirilir. Dinlenerek 20 tekrarlı olarak 3 set tamamlanır. Bu hareket kalçayı sıkılaştıracağından basen bölgesindeki fazlalıkların doğal olarak dağılmasını sağlar.