Baş Ağrısı Ne Zaman Tehlikelidir?

Burak Sözer
Baş Ağrısı Ne Zaman Tehlikelidir?

Birçok insanda görülen baş ağrıları, yetersiz bir şekilden tanımlandığı için doğru bir şekilde tedavi edilememektedir. Bununla birlikte baş ağrısı yaşayan kişilerin bu sorunu ciddiye alamması veya bilinçsiz davranması baş ağrılarını daha da tehlikeli boyutlara çevirebilmektedir. 

Baş ağrıları tanı ve tedavilerinde yaşanılan karışıklıklar hastalara ciddi oranlarda zarar vermektedir. Baş ağrıları konusunda yeterli bilgisi olmayan doktorların yanlış tedavi yöntemleri beyin bölgesinde telafisi mümkün olmayan sorunlar meydana getirebilmektedir. 

Baş ağrılarının yüzde 90'ı farklı nedenlerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Birçok kişiyi korkutan baş ağrılarının yüzde 10'luk bir kısmı tümör veya damar tıkanıklığı gibi nedenlere yol açmaktadır. Baş ağrıları tür olarak ikiye ayrılmaktadır. Bunlar; birincil ve ikincil baş ağrıları olarak sınıflandırılmaktadır. Birincil baş ağrılarının içerisine migren, gerilim ve küme baş ağrıları girmektedir. İkincil baş ağrıları ise beyin dokusunda meydana gelen hasarlardan dolayı ortaya çıkan ve vücudun başka organlarında görülen hastalıkların beyne ulaşması neticesinde oluşan rahatsızlıklardır. 

Gerilim tip baş ağrıları, boyun ve yüz kaslarının aşırı gerilmesi sonucunda meydana gelir. Kasların bu şekilde gerilmesine etki eden durum ise tam olarak bilinmemektedir. Bu tip ağrılara stres, gerginlik, rahat bir şekilde oturamama veya yatamama gibi durumlar ortam hazırlar. Bunun yanında aşırı kahve tüketmek, uykusuzluk ve depresyon gibi rahatsızlıklarda bu baş ağrısı görülür. 

Migren rahatsızlığının ise nedeni tam olarak bilinememektedir. Migrenin oluşmasında rol alan etkenler beyindeki biyokimyasal maddelerdir. Migrende beynin büyük bir çoğunluğuna yayılan bir elektrik akımı bulunmaktadır. 

Baş ağrılarının tehlikeli sayılabilmesi için ağrıların aniden başlaması ve zaman geçtikçe daha da şiddetlenmesi gerekmektedir. Bu ağrılar günler öncesinden başlayabilmekte ve süreli artarak devam etmektedir. Bu ağrılar beyin kanamasından şüphe edilmesine neden olur. Baş ağrısından dolayı bilinç kaybı, genel fonksiyon bozukluğu ve ateş yükselmesi gibi durumların görülmesi baş ağrısının tehlikeli olduğuna işaret etmektedir. Bu tip baş ağrılarında acil olarak uzman hekime görünülmelidir. 

Baş ağrısı tedavisi için nöroloji, KBB ve göz hastalıkları uzmanlık dallarından yardım alınabilir. Ayrıca doktorun söylemediği ilaçlar tüketilmemelidir. Bilinçsiz ilaç kullanımı daha büyük hasarların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir.