Barfiks Evde Nasıl Çekilir?

Yağız Dokur Barfiks Evde Nasıl Çekilir?

İnsan hayatı her gün daha da yoğunlaşmakta. Birçoğumuz kendimize dahi zaman ayıramamaktayız. Bu yoğunluk arasında spor salonuna gitmek hem zor hem de özellikle trafik sorunu olan şehirlerde adeta çile. Yorgunluk üstüne yorgunluk daha spora başlamadan insanları salonlardan soğutuyor. Eğer siz de aynı durumu yaşıyorsanız, evinizde de fit bir vücuda sahip olabileceğinizi belirtmeliyiz. Birkaç ekipman, az bir zaman, biraz tavsiye ve de azimle evinizi spor salonuna dönüştürebilirsiniz.

Pahalı spor aletleri ya da başınızda size komut veren bir eğitmen olmadan birçok egzersizi kendi kendinize öğrenip uygulayabilirsiniz. Bu egzersizlerden biri çok yaygınca bilinen barfiks. Basit tekniği, sayısız varyasyonuyla evinizde gönül rahatlığıyla uygulayabilirsiniz. 

Ekipman

Aslında tek ihtiyacınız bir 'barfiks barı'. Gerek İnternet'ten gerekse alışveriş merkezlerinde kolayca bulabileceğiniz bu aparatın yaygın olarak iki çeşidi satılmaktadır. Bunlar 'kapı barfiksi' ve 'koridor (düz bar) barfiksi'dir. İsteğe bağlı tutunduğunuz yerlerin ellerinizde nasıra neden olmaması için tutuş süngeri de temin edebilirsiniz.

Barfiks Nasıl Çekilir? 

Yeterli bir ısınmadan sonra, bara tutunup kendinizi tamamen salın. Ayaklarınızın yere değmemesi gerektiği için bacaklarınızı kalçalarınıza çekin. Kaslarınızın tamamen boş olduğundan ve esnediğinizden emin olun. Bu hareket hem yeni başlayanların kaslarını aktive edecek hem de tecrübelileri antrenmana hazırlayacaktır. Bu aşamada avuç içlerinizin ister karşıya ister size bakabilir.

Eğer acemiyseniz ilk aşamada, asılı pozisyonda sırt kaslarınızın kasıldığını hissederek çok az seviyede kendinizi yukarı çekin ve bırakın. Zorlanmadan yapabildiğiniz kadar, setler halinde bir süre devam edip her seferinde bir adım yukarı çıkın.

Yeterli seviyeye geldiğinizde asıl barfiks ve diğer çeşitlerine başlayabilirsiniz. 

  • Tekrar barı tutup kendinizi aşağı salın. Bacaklarınızı dizlerinizden kırıp arkaya alabilir ya da bağdaş kurmuş gibi üst üste tutabiliriz.
  • Her tutuş ve çekiş tarzı biceps (pazı) kasının yardımıyla gerçekleşse de, ağırlığı nereye verdiğiniz değişir. Barfiks karından bacağa kadar birçok kas yardımıyla yapılır.
  • Kollarınız omuz hizasında, avuçlarınızın size bakarken kendinizi çene hizanıza kadar yavaş yavaş çekin ve yine yavaş yavaş başlangıç pozisyonuna dönün.
  • Sırt kaslarınıza iyice yüklenmek istiyorsanız avuçlarınız karşıya bakarken kendinizi ensenize doğru çekin. 
  • Eğer amacınız kanat denilen 'latissimus dorsi' kasını genişletmek ise kollarınızı omuz genişliğinden daha fazla açıp düz ya da ters tutuşla çeneye ya da göğse çekiş uygulayabilirsiniz.

Hareketi tekrarlayıp güçlendikçe ters veya düz tutuşla tek kol barfiksini dahi aynen uygulayabilirsiniz.