Bar Taburesi Nasıl Seçilir?

yener beşli
Bar Taburesi Nasıl Seçilir?

Bar tabureleri, genellikle barlarda, restoranlarda, fast food yerlerinde, eğlence mekânlarında kullanılan ayrıca son yıllarda ev ve bahçe gibi kişisel oturma alanlarında da kullanılmaya başlanan, dekoratif, şık ve stil sahibi tabure çeşitleridir. Ayrıca dar alanlar için de yerden tasarruf sağlaması açısından birçok yerde kullanılmaktadır. Genellikle yüksek, dar oturma alanlı ve metalden üretilirler. Bununla birlikte kullanılacak alana göre yapı malzemesi, yüksekliği ve oturma yerinin genişliği değişebilir. Bu yazıda da bu taburelerin nasıl seçileceği anlatılacaktır.

Bar taburesi seçmek için öncelikle kullanım amacınızı, ticari işletme içinse müşteri profilinizi, genel mekân konseptinizi, kullanacağınız mekânın özelliklerini belirlemeniz gerekir. Örneğin bir bar için alınacak tabureyle ev için alınacak tabure arasında fark vardır. Barlar için de aynı koşullar geçerlidir. Müşteri kitlesi, mekân özellikleri gibi konular göz önünde bulundurulmalıdır. Mekânın özelliklerine göre taburelerin yüksekliği, genişliği gibi unsurlar belirlenmelidir. Mekânda kaç tabure konulacağı, hangi yükseklikte olacağı ölçümlerle belirlenmelidir. Ölçüler belirlendikten sonra yine mekân özellikleri ve müşteri profili göz önüne alınarak, taburenin yapı maddesi, rengi, oturma alanı genişliği gibi unsurlar belirlenmelidir. Örneğin mekânda doğa ile iç içe bir konsept belirlenmişse ahşap yapılı tabureler tercih edilmelidir. Ya da daha rahat ortamlar için oturma alanı geniş, rahat tabureler tercih edilmelidir. Aynı zamanda taburenin rengi de ortamla uyumlu olmalıdır. Barlar genelde loş ve koyu renklerin tercih edildiği mekânlar olarak kabul edilirse beyaz ya da kırmızı renkler tercih etmek daha doğru olacaktır. Bar tezgâhına göre yüksekliği belirlenen bu tabureler daha şık ve tercihe göre oturma alanları daha dar olmalıdır. Çoğu yeni taburede olan ama yine de alırken dikkat edilmesi gereken bir özellik de taburenin oturunca hafif yaylanmasıdır. Bunların dışında metal yapılı tabureler de tercih edilebilir. Bu yapıdaki tabureler hem daha dayanıklı olup hem de renk seçimine göre daha şık durabilmektedir. Yine plastik yapılı sandalyeler de uygun fiyatlarıyla, katlanma olanaklarıyla ve hafif olmalarıyla tercih edilebilecek tabure türleridir.

Evlerde ya da bazı evlerin bahçesinde de kullanılabilen bar tabureleri de evin genel dekorasyonuna, dekorasyona hakim olan renklere ve evin ölçülerine göre seçilmelidir. Evdeki kullanım yeri ölçülerek kaç adet taburenin hangi aralıklarla konulacağı belirlendikten sonra yükseklik hesapları da yapılarak taburenin boyutları belirlenmelidir. Ölçüler belirlendikten sonra yine evin yapısı göz önünde bulundurularak taburenin yapı malzemesi belirlenmelidir. Evde ahşap mobilyalar varsa ahşap tabure kullanmak dekorasyonu tamamlar. Sportif tarzda bir evde ise plastik yapılı, renkli ve rahat tabureler kullanılabilir. Daha şık ortamlar için ise tercihen metal yapılı, şık ve evin renk tercihine göre modeller kullanılmalıdır.