Banyodaki Kötü Koku Nasıl Giderilir?

Zehra Aygul
Banyodaki Kötü Koku Nasıl Giderilir?

Zaman zaman banyolarda oluşan kötü kokular ev temizliğinde hoş olmayan bir algı yaratabilir. Düzenli olarak temizlenmesine rağmen kötü kokan banyoların yol açtığı bu sıkıntıdan kurtulmak için öncelikle sorunun nereden kaynaklandığı belirlenmeli ve gerekli önlemler alınmalıdır.

Banyolarda oluşan kötü kokuların başlıca sebepleri şunlardır: 

  • Giderlerdeki ve havalandırma boşluğundaki kötü kokular
  • Islak zeminlerdeki kireç ve sabun artıkları
  • Etrafı kapatılmayan çamaşır makinesi çıkış borusu
  • Yeterince havalanmayan banyolarda hapsolan nem

Banyolarda oluşan kötü kokuların temel sebebi genellikle giderlerden gelen kokulardır. Tıkalı giderlerden gelen koku tüm banyoyu sarar ve banyonun kötü kokmasına sebep olur. Gider tıkanıklığının ana sebebi giderde biriken saçlar, kireç ve sabun artıklarıdır.

Tıkanan giderleri açmak için gider pompası kullanılarak tıkanıklığa sebep olan maddeler çıkarılabilir. Gider tamamen tıkalı olmamasına rağmen koku devam ediyorsa lavabo açıcı tozlar kullanılmalıdır. Lavabo açıcı gider üzerine serpilerek dökülür ve ardından 1-1.5 litre kaynar su üzerine boşaltılır. Bu işlem gider borularında kalan artıkların eriyerek yok olmasını sağlar ve kötü kokuları gidermeye yardımcı olur. 

Banyo yerleri ve duvarları ıslak zemin olduğundan, döşenen fayansların arasındaki derzler zamanla kiri ve nemi tutar. Bu da banyolarda kireç ve sabun artıklarından kaynaklı kötü koku oluşmasına neden olur. Koku oluşmasını önlemek için banyo zeminini ve duvarlarını mümkün olduğunca kuru tutmak, ıslandığında en kısa zamanda kurulamak gerekir.

Giderlerde Oluşan Kötü Kokulardan Kurtulma Yöntemleri

Derz aralarında kalan ve yerleşen kireç, sabun artıklarını temizlemek için kireç çözücü maddeler kullanılabilir. Bu maddeler ağır kimyasal içerebilir. Dolayısıyla kullanılırken dikkatli olunmalı, başka temizlik malzemeleriyle karıştırılmadan ve cilde temas ettirilmeden uygulanmalıdır. Eğer kimyasal madde kullanılmak istenmiyorsa, limon ve karbonat ilave edilmiş ılık su da işe yarayacaktır. Ancak bu maddelerle yapılan temizlik derzlere hasar verebilir, derz malzemelerinin incelmesine sebep olabilir. 

Banyo zemininde ve duvarlarında herhangi bir gider borusu varsa, bu borunun etrafı silikonla ya da alçı malzemeyle hiç boşluk kalmayacak şekilde kapatılmalıdır. Bu, açık kalan giderlerden gelebilecek kötü kokuları önler. Özellikle çamaşır makinesinin çıkış borusunun etrafının kapatıldığından emin olunmalıdır. Çünkü yıkanan çamaşırlardan çıkan atık su banyonun kötü kokmasına sebep olabilir. 

Banyoları yeterince havalandırmak oldukça önemlidir. Bunun için havalandırma pencereleri açık tutulmalı, banyonun kuru olması sağlanmalıdır. Banyoda bulunan kirli çamaşır sepetinin kapalı tutulması, çamaşırların çok bekletilmeden yıkanması, banyo zeminine emici banyo paspaslarının serilmesi de alınabilecek önlemler arasındadır.