Balkonlar İçin Doğru Mobilya Seçimi

Feride Akdeniz  Balkonlar İçin Doğru Mobilya Seçimi

Balkonlar yazları hemen hemen hiç ayrılmadığımız mekânlardır. Hele de bir bahçemiz yoksa vaktimizin çoğunu balkonlarımızda geçiririz. Gelen misafirleri orda ağırlar, yemeklerimizi balkonumuzda yeriz. Kısacası yazın keyfini balkonlarımızda çıkarırız.

Balkonlarınızın dekorasyonu sizin rahat etmeniz, keyifli anlar geçirebilmeniz açısından çok önemlidir. Bu nedenle evimizi dekora ederken gösterdiğimiz özeni balkonlarımız içinde göstermeliyiz.

Saksılarda çiçekler, küçük mumluklar, çiçeklerin arasına yerleştirilen birkaç fener, yer zemini için yapacağınız seçimle çok kısa sürede rengârenk bir balkona sahip olabiliriz. Balkonunuzun büyük ya da küçük olması önemli değildir. Alanınızın büyüklüğüne göre her ölçüde mobilya bulabilir ve güzel balkonlar yaratabilirsiniz.

Balkon mobilyaları için öneriler;

• İlk önce balkonunuza şöyle bir bakmalısınız. Ölçülerini kafanızda canlandırın. Alan olarak nasıl bir balkona sahipsiniz? Sorusunun cevabını yanıtlayarak işe başlayın. Alacağınız balkon mobilyalarının balkonunuza ve yapacağınız dekorasyona uyması çok önemlidir.

• Balkon mobilyalarında her balkona uygun çeşit bulmak mümkündür. Yeter ki nasıl bir balkon istediğinize kara verin. Balkon mobilyası olarak ahşap mobilyaları seçebilirsiniz. Ahşap mobilya doğal malzemeden oluştuğu için yaz konseptine çok uygundur. Aldığınız mobilyanın katlanabilir özellikte olması istediğinizde mobilyanızın yerine yumuşacık,rengarenk puflar koymanıza olanak sağlayacaktır. Ya da ahşap bir sedir yerleştirip altını depolama alanı olarak kullanabilirisiniz. Yine sedirinizin arkasına renkli puflar koyarak balkonunuzun keyfini çıkarabilirisiniz. Eğer ahşap mobilya istemiyorsanız balkonunuzda Fransız rüzgarı estirebilir ferforje, döküm ürünler kullanabilirisiniz. Bu ürünlerin yapısı küçük olduğundan fazla yer kaplamaz ve küçük balkonlar için ideal bir seçim olur.bütün bunların dışında isterseniz balkonlarınıza basit bir salıncak yaptırabilir ya da balkon salıncaklarından da alabilirisiniz.

• Balkonlarımızı bir çok iş için kullanırız. Yaptığımız işlerin biride yemek yemektir. Bunun için balkonlarınıza seçtiğiniz mobilya ya uygun bir masa gereklidir. Eğer balkonumuz büyükse bir sorun yaşamayız bu seçimde ama söz konusu küçük balkonlar ise durum biraz değişir. Küçük balkonlar içinde alternatif çözümler üretebiliriz. Mesela duvara sabitlediğimiz istediğimiz zaman açıp kapayacağımız yarım masalar tercih edebiliriz. Masanızın duvara sabitlenmesiniz istemiyorsanız da kolay taşınabilen yarım masalardan tercih edebilirisiniz.