Balkon Mobilyası Nasıl Seçilir?

İrem Öztürk

Balkon Mobilyası Nasıl Seçilir?

Havaların ısınmasıyla evlerin en güzel mekânları haline gelen balkonlar, şık dokunuşlarla büyülü bir ortama dönüşebilir.

Hatta dekorasyonuna biraz özenirseniz, balkonda oturmak için özellikle vakit ayırmak isteyebilirsiniz.

Balkon mobilyası nasıl seçilir?

  • Balkonunuzu incelemekle işe başlayın, güneşin nereden geldiğine, hangi yönde manzara ya da rahatsız edici görüntüler olduğuna bakın. Güneşi engellemek için hafif perdeler, şemsiye ya da tente kullanıp kullanmayacağınıza karar verin. Eğer görmek istemediğiniz rahatsız edici görüntüler varsa dekoratif paravanlarla büyülü atmosferinizi bu rahatsızlıktan koruyabilirsiniz.
  • Balkonlar genelde küçük ve dar alanlardır. Ama tabii bu durum şık ve kullanışlı olmalarına engel değil. Alanınızı en verimli şekilde kullanmak için, katlanabilir ya da gizlenebilir mobilyalar, örneğin masalar kullanabilirsiniz. Böylece daima balkonda duran bir masa yerine yalnızca ihtiyaç duyulduğunda kullanacağınız bir masa sayesinde yer kazanabilirsiniz.
  • Ayrıca, istediğiniz zaman sehpa, istediğinizde bir minder yardımıyla tabure olarak kullanabileceğiniz çok amaçlı mobilyalar da alan tasarrufu yapmanızı sağlayacaktır.
  • Yazın hava koşulları zorlu olmasa da dış ortama dayanıklı eşyalar seçmelisiniz. Rüzgâr, güneş, tozdan etkilenmeyen, çabuk yıpranmayacak malzemeler seçmeye özen gösterin.
  • Balkon mobilyalarında hasır iyi bir seçim olabilir. Hafif oluşu ve doğal duruşuyla tam bir dış mekân mobilyası olan hasır, bahçe konsepti yaratmanıza yardımcı olacaktır. Ahşap da doğal bir ortam etkisi yaratabileceğiniz malzemelerdendir. Ahşap mobilyaları canlı renklere boyayarak da balkonunuzun enerjisini artırabilirsiniz. Bambu, balkon mobilyaları için çok uygun bir tercih olabilir.
  • Sedir, dar alanlar için çok uygun olacaktır. Renkli, desenli, çeşit çeşit minderlerle küçük balkonunuzda saray havası yakalayabilirsiniz.
  • Balkonunuza havadar olmak dışında enerji verme özelliği de yükleyebilirsiniz.
  • Sivrisineklerden korunmak için konseptinize uygun hafif perdeler kullanabilirsiniz. Eğer mobilya koyacak kadar yeriniz yoksa, tasarladığınız ortam etkisini minderlerle oluşturabilirsiniz. Kapalı bir balkonunuz varsa size ait bu küçük ve ferah odaya bir kitaplık koyabilirsiniz. Mobilyalar haricinde, istediğiniz atmosferi desteklemek için kilimlerden yararlanabilirsiniz. Ya da direkt bahçe etkisi yaratmak isteyenler taşlarla doğal bir doku oluşturabilirler.
  • Balkonların olmazsa olmazı çiçeklerinizi yer kaplamamaları için duvarda, dikey bahçelerde, askılı saksılarda kullanabilir veya balkondan aşağı sarkıtabilirsiniz.
  • Son bir dokunuşla aydınlatmayı da dekorasyonunuza eklediğinizde, hazırladığınız ortamın gece de devam etmesini sağlayabilirsiniz. Şık lambalar kullanabileceğiniz gibi, mumlardan ya da küçük fenerlerden faydalanabilirsiniz.