Bahçe Mobilyaları Nasıl Kaplanır?

Tayfun Kara Bahçe Mobilyaları Nasıl Kaplanır?

Bahçe mobilyalarınızı değiştirmek yerine biraz zaman ayırarak kaplamak hem bahçenize yeni bir görünüm kazandırır hem de paranız cebinizde kalır. Genel kanının aksine, mükemmel bir iş ortaya çıkarmanız için uzman olmanız gerekmez. Bu yazıyı dikkatlice okuyarak kaplama işinizi kolaylık ve başarıyla halledebilirsiniz.

İhtiyacınız Olan Şeyler

 • Yeni kumaş
 • Yeni dolgu malzemesi
 • İplik
 • İğne
 • Zımba tabancası
 • Maket Bıçağı
 • İğne burunlu pense
 • Kalem
 • Makas

Talimatlar:

 1. Mobilyaya bağlı olmayan tüm minderleri çıkararak bir kenara koyun. Bunlarla daha sonraki adımlarda ilgilenebilirsiniz; ayrıca kaplama işlemi için mobilyanın üzerinde minder veya her hangi bir kılıf olmadan, asıl kumaşıyla kalması gereklidir. Bu kumaşın geri kalanını daha rahat çıkarmanıza da yardımcı olacaktır.
 2. Ana iskelete kadar tüm kumaşı dikkatli bir biçimde mobilyadan sökün. Kumaşın dikili olduğu kısımları maket bıçağı kullanarak kesin ve bunu yaparken bıçağı kaydırıp elinizi kesmemeye özen gösterin. Çıkardığınız kumaşın bütünlüğünü bozmamaya özen gösterin çünkü bu kumaş yeni kaplamanızın ölçümünü daha da kolaylaştıracaktır. Mobilyanızın büyüklüğüne bağlı olarak, bu işlem biraz uzun sürebilir. Aynı zamanda, karşılaşacağınız zımbaları da iğne uçlu pense ile çıkarabilirsiniz.
 3. Tüm eski dolguları çıkarın. Mobilyanın yüzünü çıkardıktan sonra onunla birlikte eskiyerek düzleşen dolgulardan da kurtulmanız gerekir. Tüm dış mekan mobilyalarınızı yüzlüyorsanız, dolgu malzemelerini de yenilemeniz önemlidir. Dolguları zarar vermeden çıkarmaya özen gösterin böylece ölçüleri yeni dolgularınız için kullanabilirsiniz.
 4. Eski kumaşı tek tek parçalara ayırın. Bu işlem sayesinde, yeni kaplamalarınız için hem eski kılıflarından hem de doğrudan mobilya üzerinden ölçü alabilirsiniz. Ölçü alırken acele etmeyin ve mobilyanın her hangi bir kısmını atlamadığınızdan emin olun.
 5. Eski kılıflardan aldığınız ölçüleri yeni kumaşınızda kullanın. Her seferinde kumaşın bir kısmında çalışarak, ölçümlerinizi olabildiğince doğru bir şekilde yeni kumaşa çizin. Ölçümlerinizde fazla gelen kumaşı katlayarak dikebilirsiniz ancak eğer kısa gelirse işleme yeni bir kumaşla en baştan başlamanız gerekir.
 6. Mobilyalarınızın tüm kumaş parçalarını hazırlayarak, sırasına göre dizin. Bu kumaşlarınızı dikerken düzenli olmanıza katkı sağlayarak, karışıklık yaşamanızı önleyecektir.
 7. Yeni dolguları da ölçün ve kesin. Yeni dolgularınızı kestikten sonra bunları üzerine kılıfı geçecek şekilde mobilyanızın üzerine dizin.
 8. Dikmeye büyük parçalardan başlayın. Birçok mobilyanın orta ve arka yüzleri en geniş kısımlarıdır ve önce bu kısımların dikilmesi önemlidir. Bunun nedeni, daha küçük parçaların bir temel olarak büyük kısımlara ihtiyaç duymasıdır.
 9. Daha sonra küçük kumaş parçalarını yerleştirerek dikin. Büyük kısımları düzgün bir şekilde yaptıysanız bu işlem oldukça kolay olacaktır, küçük kısımlardaki hatalar daha belirgin olacağından tek yapmanız gereken acele etmeden dikkatli bir şekilde çalışmaktır.
 10. Aynı ölçüm ve dikme işlemlerini minder ve kırlentlerde de tekrarlayarak onları yeniden mobilyalarınıza ekleyin. Kırlent ve minderlerinizi kaplamak için 2. adımdan 9. adıma kadar olan işlemi tekrarlayabilirsiniz. İşiniz bittikten sonra minder ve kırlentleri de yeni kapladığınız mobilyanın üzerine yerleştirin.