Bahçe Dekorasyonu Fikirleri

İrem Öztürk

Bahçe Dekorasyonu Fikirleri

Şehir yaşamında gün geçtikçe daha fazla yeşil görmeyi özlesek de bazıları güzel bir bahçeye sahip olacak kadar şanslı. Bu şansı iyi değerlendirmek ve bahçe dekorasyonuna özen göstermek gerek!

Öncelikle bahçenizi nasıl kullanacağınıza karar vermelisiniz. Seyirlik bir alan mı istiyorsunuz yoksa bahçede vakit mi geçireceksiniz? Bahçenizle ilgilenmek için günlük vakit ayıracak mısınız, yoksa yalnızca arkadaşlarınızla kalabalık bahçe partilerinde mi göreceksiniz?

Ama ne karar verirseniz verin, sonuçta bahçe dekorasyonu çiçeklerin büyüsünden faydalanmak demektir. Zevklerinize göre, renk renk, mis kokulu çiçeklerle bahçenizi süsleyin. Eğer bahçe bakımına ayıracak bol vaktiniz varsa nadir ve özen isteyen çiçeklerle doldurarak benzerine az rastlanacak bir bahçe yapabilirsiniz. Ama vaktiniz kısıtlıysa nazlı ve bakım isteyen bitkilerden uzak durmanızda fayda olacaktır.

Bahçe dekorasyonu fikirleri; 

  • Su, yaşayan bir bahçe için çok önemlidir. Minicik bir süs havuzu bile atmosferi çok etkileyecektir. Kendinize minyatür su kanalları yapabilir, suyu yönlendirebilirsiniz. Bu yöntemi bahçenizi bölümlere ayırmak için de kullanabilirsiniz.
  • Bahçenizde yeterli alanınız varsa konsept köşeler yaratabilirsiniz. Örneğin bir köşede çiçekler arasında minderler bulunurken birkaç metre ötesinde Fransız stili beyaz boyanmış bir salıncak olabilir. Bahçenin diğer bir köşesini minik bir masa ile piknik ve mangal partileriniz için ayırabilirsiniz. Bahçede yemek için mutlaka bir alan bulundurmalısınız.
  • Eski bir mobilyanızı bahçe mobilyası haline getirebilirsiniz. Böylece hem mobilyanızı değerlendirmiş olur hem de orijinal bir dekorasyon tasarlamış olursunuz.
  • Yine saksıları renkli bir dekor için ya da bölme aracı olarak kullanabilirsiniz.
  • Taşlar doğal bir dekorasyon malzemesidir. Birçok çeşit dekoratif taş sayesinde bahçenizin doğal görünümünü korurken şık bir tasarım da meydana getirebilirsiniz.
  • Doğal bir ortam olsa da modern bakış açımdan ödün vermem diyenlerdenseniz cam ve ışığın uyumlu kullanımını önerebiliriz.
  • İddialı tarzı olanlar için bahçelerini bir oyun alanına dönüştürmek hem eğlenceli hem de çok kolay olacaktır. Örneğin bahçenizi kocaman bir satranç tahtasına dönüştürebilirsiniz!

Tüm bu dekorasyon fikirlerinden kendinize uygun olanları seçip uygularken bu güzel bahçenin keyfini çıkaracağınız zamanları hesaplamayı ve bahçenizde kendinize yer ayırmayı sakın unutmayın.