Bahçe Bitkilerinin Bakımı Nasıl Yapılır?

Fatih Bildirici Bahçe Bitkilerinin Bakımı Nasıl Yapılır?

Genel olarak peyzaj ismiyle adlandırılan bahçe bitkileri genellikle süs amaçlı yetiştirilir. Aynı zamanda yetişmesi kolay olan sebze ve meyveleri kapsayan bir tanımdır. Genellikle peyzaj mekanlarında, parklarda, bahçelerde kullanılan bitkiler hoş bir görünüme sahip olması sebebiyle tercih edilirler. 

Bahçe bitkileri genellikle doğrudan güneş ışığına ihtiyaç duymazlar dolaylı olarak ışık almaları da bahçe bitkileri açısından yeterlidir. Çok fazla sıcak ve soğuk olan ekstrem hava koşulları bahçe bitkileri için oldukça zararlıdır. Çiçeklerini, yapraklarını dökmesi ve kuruması olağandır.

Toprakları genellikle birkaç yılda bir değiştirilmeli ve havalandırılmalıdır. Yaz aylarında bahçe bitkilerinin su ihtiyaçları artacağı için sıcaklık ortalamaları yükseldiği zamanlarda sulamalarına dikkat edilmelidir. Sulama zamanında suyun toprağın bütününe ulaşmasına dikkat edilmelidir. Sulama esnasında kullanılan su miktarları ve periyodlara dikkat edilmelidir. 

Toprak yapısı önemli

Bahçe bitkilerinin bakımında ayrıca toprak yapısı da oldukça önemlidir. Toprak mineraller yönünden zengin olmalı, gerektiği şartlarda gübrelenmeli ve havalandırılmasına dikkat edilmelidir. Çiçeklenme dönemlerinde bitki bakımı ve beslenmesi de önem taşır. Ayrıca dışarıdan toprağa ve bitkilere vitamin ve mineraller eklenmesi de gerekebilir. Evde kullanılan bahçe bitkilerinin sıvı besinlerle beslenmesi gelişimleri açısından oldukça önemlidir. Bahçelerin tarım zararlılarından temizlenmesi, zararlı bitkilerin ve yabani otların temizlenmesi de bahçe ve bahçe bitkilerinin bakımı açısında oldukça önemlidir. Bu tür zararlılardan arındırmak için bahçe ve bahçe bitkileri temizlenmeli, ilaçlama yapılmalıdır. 

Bahçe bitkilerinin bakımında hava koşulları ve güneyde veya kuzeyde bulunma durumları oldukça önemlidir. Birçok bahçe bitkisi aynı zamanda saksıda evlerde de yetiştirebildiği için gereken koşulların ve bakım imkanlarının evlerde de sağlanması gerekir. Bu tür bitkiler genellikle yoğun neme ihtiyaç duydukları için nemli topraklarda bulunması ve kuzeye bakması önemlidir. Toprağın ısınması için üzerinin çakılla kaplanması da oldukça önemlidir. Ayrıca soğuk havalarda bahçe bitkilerinin yapraklarının ılık suyla sprey kullanılarak sulanması da bitkilerin gelişimine olumlu yönde etki edecektir.

Ayrıca bahçe bitkilerini çok fazla yakın dikmemek aralıklı bırakmak da oldukça önemlidir. Aksi takdirde bazı bitkiler besin tüketiminde yetersiz kalabilir ve sararmalar gözükebilir. Bahçe bitkileri birçok türü olmasına rağmen genellikle ortak özellikler taşıyan bitkilerdir. Bakımları birbirine benzemekle beraber farklılıklar gösterir. Bitkilerin bakımında tüm bu faktörlere dikkat edilmelidir.