Bahar Alerjisine Doğal Çözüm Önerileri

Solmaz Özlem Köse

Bahar Alerjisine Doğal Çözüm Önerileri

Havaların ısınması ile birlikte bahar mevsiminde artan polenlerin alerjik tepkimelere yol açması bahar alerjisi olarak tanımlanır. Bahar alerjisi havadaki polenlere karşı vücutta histamin maddesinin artışına bağlı olarak ortaya çıkan bir durumdur. En belirgin özelliği polenlerin burunda, bronşlarda ve gözlerde birikmesi sebebiyle burun akıntısı, hapşırma, gözlerde sulanma ve kaşıntıdır.

Gerekli önlemler alınmadığı sürece astım, bronşit gibi rahatsızlıklara dönüşebilecek bahar alerjisinde uygulanacak ilaç ve aşı tedavileri yanında evde uygulanabilecek doğal çözümler de söz konusudur.

Uygulanabilecek Doğal Yöntemler

Gerek bahar alerjisini hafif atlatanlar gerekse fazlasıyla bahar alerjisinden etkilenenler için ilaç alımı yanında evde uygulanabilecek yöntemler rahatsızlığın şiddetini azaltıcı etkiye sahip olabilir. Genellikle bahar alerjisinden şikayetçi olanların uygulayabilecekleri yöntemlerin başında yeme alışkanlıklarını değiştirmek gelir. Özellikle bal, bahar alerjisinde zaman içerisinde polenlerin etkisini azaltan bir etkiye sahiptir. Bunun yanında burun yollarını açması ve sinüsleri temizlemesi bakımından biber, hardal ve taze sarımsak gibi baharatlı gıdalar alerjinin ortaya sebep olduğu sıkıntıyı kalıcı olmasa da belli bir süre için rahatlatıcı etkisi bulunur.

E vitamini yüksek tam tahıllar, koyu yeşil yapraklı sebzeler ve yumurta sarısı da anti-alerjik özelliği olan yiyecekler arasındadır. İçecek olarak alerjik reaksiyonları önlemekte etkili olan yeşil çay yanında burun ve boğazların temizlenmesinde yardımcı olabilecek nane çayı da bahar alerjisine karşı rahatlıkla tüketilebilir.

Beslenmenin yanında bahar alerjisinin etkisini en aza indirmek için evde yapılabilecekler arasında polen tozlarını tutucu etkiye sahip olması bakımından halı başta olmak üzere ev eşyalarında ve kıyafetlerde yapılacak temizlik de önemlidir. Daha çok hepa filtreli süpürgelerle yapılacak halı temizliğinin yanında dışarıdan gelir gelmez kıyafetleri değiştirmek ve temizlemek gün içerisinde kıyafetler üzerinde yerleşen polenlerin etkisinden mümkün olduğunca kurtulmayı sağlar. 

Bahar alerjisine karşı uygulanabilecek doğal yöntemler arasında günlük alınacak sıcak duş ya da buhar banyosu da önemli bir yere sahiptir. Günlük duş alımı ile birlikte deri ve özellikle saç üzerine yerleşmiş polenler temizlendiği gibi buharda burundaki tıkanıklığın giderilmesinde etkili olabilir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Polenler özellikle sabah saatlerinde havada daha yoğun bulunduğu için sabahları dışarı çıkmaktan mümkün olduğunca uzak durmaya çalışabilirsiniz.
  • Polenlerin yoğun olduğu zamanlarda dışarıdan gelebilecek tozlardan kapı ve pencereleri açmayarak ve klimanın filtresinin sık sık temizleyerek korunabilirsiniz.
  • Genellikle eski gazete, dergi ya da mukavva kutuların tozları tutması sebebiyle ev ortamından uzak tutulması gerekir. 
  • Eğer ev ortamından kedi ya da köpek gibi evcil hayvanlar bulunuyorsa yatak odasından uzak tutulmasına ve haftalık olarak ev ortamından uzak bir yerde fırçalanarak tüy bakımına özen göstermek gerekir.
  • Solunum yollarını tahriş edici özelliği sebebiyle sigara tüketiminden uzak durulması ve eğer ev ortamında sigara içenler varsa bu duruma izin verilmemesi alerji problemi olanlar açısından önemlidir.
  • Alerjiyi tetiklemesi bakımından stres yaratan ortamlardan ve durumlardan uzak durmaya özen gösterilmesi gerekir. Aksi durumda bağışıklık sistemini etkileyecek stres, alerjik tepkileri de ortaya çıkarabilir.

Alerjiye İyi Gelen 10 Besin yazımızı okuyarak konu ile ilgili daha fazla bilgi edinebilirsiniz.