Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İsteyenlerin Tüketmesi Gereken Besinler

Dilek Yurdakul Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İsteyenlerin Tüketmesi Gereken Besinler

Beslenme ve çevresel faktörler sonucunda vücudun bir nevi atık maddesi olan serbest radikaller meydana gelir. Serbest radikaller kanser de dahil olmak üzere birçok hastalığın ardında yatan önemli nedenlerden biridir. Antioksidan adı verilen ve bağışıklık sistemini güçlendiren besinlerden zengin beslenmek, zararlı bileşikleri etkisiz hale getirir. Güçlenen bağışıklık sistemi ile hastalıklara karşı direnç sağlar.

Yoğurt: Probiyotikler yani "canlı aktif kültürler" bakımından zengindir. Probiyotikler çeşitli hastalılara neden olan mikropları bağırsaklarda etkisiz hale getirir. Düzenli tüketildiğinde vücudu mikropların neden olduğu enfeksiyonlara karşı korur.

Yulaf ve Arpa: Antimikrobiyal ve antioksidan içeriği ile yaraların hızlı iyileşmesine yardımcı olur. Antibiyotiklerin daha etkili olmasını sağlar. Bağışıklığı artırır.

Çay: Hem siyah hem de yeşil çayda bulunan, L-Theanine isimli madde bağışıklığı artırmaya yardımcı olur.

Balık: İstiridye, ıstakoz, yengeç, istiridye ve kabuklu deniz ürünlerinde yüksek miktarda bulunan selenyum, vücutta virüslerle savaşan beyaz kan hücrelerinin üretiminde kullanılır. Somon, uskumru ve ringa gibi Omega-3 yağ asitleri bakımından zengin balıklar, inflamasyonu azaltmaya ve enfeksiyonları önleme konusunda yardımcı besinlerdendir.

Kefir: En sağlıklı fermente gıdalardan biri olan kefir vücudun "iç ekosistemini" dengeleyen ve bağışıklığı güçlendiren dost mikroorganizmalarla dolu, enzimler bakımından zengin bir besindir.

Propolis: Dünyanın en geniş kapsamlı antimikrobiyal bileşiklere sahip besinidir. Ayrıca kafeik asit, apigenin gibi bağışıklık sistemi için önemli bileşikler bakımından çok zengindir.

Sarımsak: Antiviral, antibakteriyel ve anti mantar özellikleri ile bağışıklık sistemi için son derece faydalıdır. Etken maddesi antikarsinojenik bir kimyasal olan allisindir.

Meyan kökü: Böbreküstü bezleri tarafından salgılanan steroid üretimini artırarak inflamasyonu önler. Bağışıklık sistemini güçlendirir.

Zerdeçal: Yüksek antioksidan kapasitesinin yanı sıra aynı zamanda antikanser özelliklere sahiptir. Vücudu zararlı maddelere karşı korur. 

Kekik: Aktif maddesi rosmarinik asittir. Güçlü bir antioksidandır, bir çorba kaşığı kekik bir orta boy elmanın antioksidan kapasitesine sahiptir.

Tarçın: E. coli ve diğer birçok bakterileri etkisiz hale getiren güçlü antimikrobiyal özelliklere ve iltihap önleyici antiinflamatuar bileşiklere sahiptir.

Karanfil: Aktif maddesi Eugenoldür. Hafif seviyede ağrı kesicidir. Etkili bir iltihap önleyicidir.