Badana Yapmanın Püf Noktaları

Hakan Obalı

Boya Badana Nasıl Yapılır?

Bahar aylarında evlerde yapılan işlerinden biri de boya badanadır. Biraz el becerisi ve özen ile bu işin gerçekleştirilmesi kolay ve eğlenceli olabilir.

Boya Badana Nasıl Yapılır?

Hazırlık Aşaması

 • Boya rengine karar verilerek yeterli miktarda boya satın alınmalıdır. Boya ambalajlarında ürünün kaç metrekare duvar boyayabileceği yazar. Bu değer ile boyanacak alan karşılaştırılarak ihtiyaç duyulan kadar boya alınmalıdır. Boyanın yanında kestirme fırçası, rulo fırça, fırça sopası, maskeleme bandı, boya ızgarası ve ızgaralı boya tavası gibi ürünler de temin edilmelidir.
 • Boya işlemlerine başlamadan önce boyanacak yüzeylerin hazırlanması gerekir. Eğer eski boyada kabaran ve dökülen yerler varsa bu bölgedeki boya spatula ile kazınmalıdır. Kazınan yerler ile duvar ve tavanlardaki mimari hatalar macun ya da alçı ile doldurulup, dolgu maddesi kuruduktan sonra zımpara yapılarak düzlenmelidir.
 • Badana yaparken eşyaların kirlenmemesi için koruma örtüleri ya da eski örtüler kullanılabilir. Boyanacak odadaki eşyalar dışarı çıkarılamıyorsa, badana sırasında engel olmayacak şekilde odanın ortasına ya da bir kenarına istiflenerek üzerleri koruyucu örtülerle örtülmelidir.
 • Kullanılacak olan boya, ambalajında yazan ölçüde su ilave edilerek inceltilmelidir. Eğer kovadaki boyanın tamamı kullanılmayacaksa kullanılacak kadar boya başka temiz bir kovaya alınarak burada inceltilmelidir. Bu şekilde su eklenmeyen artan boya uzun süre saklanabilir.
 • Son olarak duvardaki saat, tablo, ayna, priz gibi eşyalar ile örtü ile korunamayacak lambalar tavandan sökülerek badanaya başlanabilir.

Boyama Aşaması

 • Badanaya tavandan başlanmalıdır. Eğer tavanda kartonpiyer varsa önce rulo ile tavanın tamamı boyanmalı, ardından da kestirme fırçası ile kartonpiyerler boyanmalıdır. Bu şekilde rulo ile boyama esnasında rulonun sürtmesi ile kartonpiyerlerden akan boyalar fırça ile düzeltilebilir. Ancak kenarlarda kartonpiyer yoksa öncelikle kestirme fırçası ile kenarlar çerçeve şeklinde boyanmalı, ardından da tavan boyanmalıdır.
 • Duvarlar boyanırken ise öncelikle kapı ve pencerelerin çevresi ile köşe ve kenarlar kestirme fırça ile boyanmalıdır. Bu şekilde boyama işleminin zahmetli kısmı önceden bitirilir ve çerçevenin içerisi rulo fırça ile kısa sürede boyanır. Kapı pervazlarının, pencere çerçevelerinin ve süpürgeliklerin boyanmaması için bu yerlerde maskeleme bandı da kullanılabilir. Bu bölgelere yapıştırılan bant boyama işleminden sonra çıkartıldığında, boyalı bandın altı temiz olarak ortaya çıkar.

Püf Noktaları

 • İnceltilen boya çok akışkan olmamalıdır. Bu şekilde boyanın rulo ve fırçadan akması engellenir. Ancak çok koyu boya da rulo ve fırçanın duvarda hareketini zorlaştırır. Birkaç denemede boya kıvamı hakkında ideal kıvam tutturulabilir. Boyama esnasında fırça izi olmaması içinse kestirmede kullanılacak boya, normalden daha ince olmalıdır.
 • Hem fırçaya hem de ruloya alınan boyanın fazlası boya kabına akıtılmalıdır. Fırça boya kabının kenarına sürtülerek rulo ise boya kabı içerisine yerleştirilen boya ızgarası üzerinde gezdirilerek fazla boya akıtılmış olur. Bu uygulama da boyanın fırçadan ve rulodan damlamasını ve akmasını önler.
 • Duvarlarda dalgalanma olmaması için rulo hep aynı doğrultuda hareket ettirilmelidir.
 • Boya ince katlar halinde ve birkaç kat olarak uygulanmalı, bir kat boya kurumadan yeni bir kat uygulanmamalıdır. Boyanın kalın katlar halinde uygulanmasında ve tam olarak kurumayan boyanın üzerine bir kat daha boya yapılmasında, boyada çatlama ve dökülmeler meydana gelebilir.
 • Dar alanlarda parmak rulo ile çok daha verimli çalışılabilir. Hem fırça hem de parmak rulo kullanımında ızgaralı boya tavası kullanımı boyama işlemini daha pratik hale getirir.

Eve sinen boya kokusunun nasıl geçebileceğine dair öneriler için Boya Kokusu Nasıl Geçer? yazımıza göz atabilirsiniz.