Bacaklardaki Yağlar Nasıl Yakılır?

Tayfun Kara Bacaklardaki Yağlar Nasıl Yakılır?

Obezite hastalığı yaygınlaştıkça insanların kilo vermeye olan ilgisi artıyor. Özellikle bayanlar olmak üzere yaygın bir sorun noktası ise bacaklardır. Tüm yağ yakımını bir bölgeye toplayabilmek imkansızdır fakat problemli bölgeleri hedeflemek mümkündür. Bacaklardan yağ yakımına en pratik yaklaşım alt vücut elemanlarına odaklanmış bir antrenman program ile diyet yapmaktır.

Talimatlar

 1. Kendinize düzgün ve realistik bir bacak eritme hedefi koyun. Hem zorlayıcı hem de ulaşılabilir olmalıdır. Gerçekçi olmayan hedefler sizin kendinize olan güveninizi kaybetmenize neden olur.
 2. Bir mezura ile üst ve alt bacağın ikisin ide ölçün. Mümkün olduğunda doğru sonuçlar elde edin ve onları kaydedin. Kaydettiğiniz notları iyi bir yerde saklayın.
 3. Günlük ihtiyacınızın 200-300 kalori aşağısını aldığınız bir diyet yapın.  Bacaklarda depolanma yapabilecek yağlı ve yüksek kalorili yiyeceklerden uzak durun.
 4. Hedefinize ulaşmanız için gereken kaloriyi yakacak bir bacak egzersizi program hazırlayın. Bu programa haftada üç gün sürecek ağırlıklı bir bacak antrenmanı da dahildir. Squat, lunge, bacak kıvırma ve bacak açma gibi üst ve alt bacağa etki edecek hareketleri seçin.
 5. Ağırlık kaldırmadığınız günlerde bacaklarınıza odaklanmış aerobik egzersizler yapın. Ör; Bisiklet, ağır tempo koşu ve aerobiktir.
 6. Bacaklarınızı haftalık düzende ölçün. Mezuranızı sürekli aynı yerde saklayın ve tüm sonuçları saklayın.

İpucu ve Uyarılar

 • Genel görüş yağ yakımı için aerobic antrenmanları önerse de yağ yakımı odaklı ağırlık antrenmanları da aerobik antrenmanların verdiği yararı hatta daha fazlasını sağlayabilmektedir.Ağırlık antrenmanları ayrıca yağı yakarken kas kütlesini de yükseltir.
 • Bacağınız için ağırlık antrenmanlarını seçerken squat, lunges ve deadlift gibi çok eklemi çalıştıran hareketleri seçin.
 • Bacak ağırlık antrenmanlarında bir sette 10-20 kez kaldırabileceğiniz orta derecede ağırlık kullanın. Her set arası 1 dakika civarı dinlenin.
 • Bacağınızın önündeki ve arkasındaki kasları çalıştırın. Hamstring denilen arka kaslar çok kolay biçimde arka plana atılabilir fakat düz bacaklı deadlift ve bacak kıvırma antrenmanları ile çok iyi biçimde çalıştırılabilir.
 • Diyet programınızın içeriğinde lifli gıdaların içeriğini çoğaltın. Lifli gıdaların sağlık açısından faydalarının yanı sıra atıştırmalık birşeyler yeme hissini de yok etmektedir.
 • Yeni bir egzersiz programına başlamadan önce mutlaka bir doktora danışın
 • Bacak hareketlerinde düzgün form almak çok önemlidir. Squat ve deadliftte düzgün formu koruyamamak çok kolay biçimde alt sırtta ve omurlarda sakatlığa yol açacaktır.