B Vitamini İçeren Besinler

feride akdeniz B Vitamini İçeren Besinler

Suda eriyen vitaminler grubunda yer alan B Vitamini vücutta depolanma özelliğine sahip değildir. Bu nedenle de günlük olarak düzenli alınması gereken vitaminlerdendir. Bu vitamin grubunun hücre metabolizmasında önemli bir yeri vardır. B grubu vitaminleri arasında folik asit, pantotenik asit, nikotinik asit, biotin gibi vitaminler bulunmaktadır.

B Vitaminleri sindirim sistemi, sinir sistemi, beyin fonksiyonlarının devamı için önem taşımaktadır. B grubu vitaminler yağların hazmedilmesini kolaylaştırdığı için ishal oluşumunu engeller. Buna ilaveten cildi parlak gösterir, daha canlı ve sağlıklı olmasını sağlar. Ayrıca tırnakların güçlenmesini sağlayarak kırılmasını engeller.

B Vitamininin azlığı vücutta sinir ucu iltihaplarına, iştahsızlığa, depresyona, yorgunluğa, kabızlığa ve gelişme bozukluğuna neden olur. Alkol kullanımı vücuttaki B Vitamini oranını düşürür. Eğer alkol kulanılıyorsa B Vitamini alımına ekstradan özen göstermek gerekir.

B Vitamini içeren başlıca besinler:

B1 Vitamini içeren besinler: Bu vitamini içeren besinler kuru üzüm, fıstık, bezelye, brokoli, yulaf ezmesi, ay çekirdeği, bira mayası ve eriktir.

B2 Vitamini: Süt ve süt ürünleri bu vitamini içeren en bilindik besin grubudur. Yumurta sarısı, et, balık, kabuklu yemişler de B2 Vitamini içerir.

B3 Vitamini: Peynir, süt, yumurta, buğday, mısır ve havuç bu vitamini içieren başlıca gıdalardandır.

B5 Vitamini: Bu gruba sokacağımız besinler arasında kırmızı et, karaciğer, yumurta, baklagiller bulunur.

B6 Vitamini: Muz, balık, yumurta, havuç, kuruyemiş, yulaf, bezelye, avokado B6 Vitamini içeren besinlerdendir.

B12 Vitamini: Bu vitamin karaciğer, böbrek, sığır eti, peynir, yumurta, süt ve balıkta bolca bulunur.

Folik asit: Koyu yeşil renge sahip sebzelerin tümünde bolca bulunur. Bütün tahıllarda ve baklagillerde de bulunur. Fındık, süt, peynir, yumurta sarısı ve hurma da folik aist içeren gruba dahil edilebilir.

Biotin: Yumurta, süt, balık, bira mayası, patates, fındık ve ceviz biotin deposudur.