Azerbaycan'da Görülecek Yerler

Haluk Manav
Azerbaycan

Güneybatı Asya'da Kafkasya'nın güney kısmında yer alan Azerbaycan, İran ve Rusya arasında konumlanmış Hazar Denizi'ne kıyısı olan ülkedir. Ülkenin başkenti Bakü'dür. Azerbaycan tek hakim parti sistemine sahip olup yönetim şekli anayasal cumhuriyettir.

Genel yapısıyla dağlık bir ülke olan Azerbaycan'ın kuzeyinde Büyük Kafkas Dağları, güneyinde Küçük Kafkaslar, güneydoğusundaki Talış Dağları ve güneyinde İran Dağları ile çevrilidir. Azerbaycan'ın en yüksek noktası Bazardüzü Dağı'dır.

Karmaşık ve engebeli coğrafi konumu, Hazar Denizi'ne yakınlığı, güneşin radyasyon etkisi ve farklı kaynaklardan gelen hava kütleleri ülkenin iklimsel çeşitliliğine katkıda bulunur. Hazar Denizi kendisine kıyısı olan bölgelerde sıcaklıkların yaz aylarında düşmesine ve kış aylarında yükselmesine sebep olur. Benzer şekilde Kafkaslar ülkeyi, kuzeyden gelecek soğuk hava kütlelerinin etkisinden korur. 

Başlıca Gezilebilecek Şehirleri ve Yerleri

Bakü, ülkenin başkenti olup Azerbaycan'ın ve Kafkasya bölgesinin en büyük şehridir. Aynı zamanda bir liman kenti olan Bakü birçok farklı alanda ülkenin merkezi durumundadır. Ülkenin ilk operası ve tiyatrosu da burada açılmıştır. Kentte UNESCO'nun Dünya Mirasları listesinde yer alan Bakü'nün Tarihi Merkezi, Hazar kıyısındaki eşsiz manzaralı Baku Boulevard, Heydar Aliyev Kültür Merkezi, Flame Towers, Abşeron'da yer alan mimarlık harikası Kız Kulesi ve antik çağlara ait kaya figürlerini içeren Gobustan (Qobustan) Milli Parkı mutlaka gezilip görülmesi gereken yerlerdendir.

Gence Azerbaycan'nın diğer büyük kenti olup, kültürel etkinliklerini geniş bir yelpazede sunan birçok aktiviteye de ev sahipliği yapar. Ayrıca geleneksel ve modern mağazalar, büyük çaplı alışveriş merkezleri Gence'de otantik alışveriş imkanları oluşturur. Şehirdeki binaların dış cephelerinde ve ara sokaklarda görülen detaylı metal işlemeleri Gence'nin Otaçağ boyunca ülkesinin metal el sanatları endüstri merkezi olmasından ileri gelir. Ünlü ve tarihi yerleri arasında Nizami Ganjavi Müzesi, Şah Abbas Camisi, eşsiz Göygöl Gölü ve Cevad Han Bahçesi sayılabilir.

Şeki, ülkesinin en eski kentlerinden ve mühim turistik bölgelerinden birisidir. Şehir 3000-3600 m.'ye ulaşabilen bazı noktalarıyla Büyük Kafkasların karlı zirveleri ile çevrili bir haldedir. Kırmızı çatılı evleriyle birçok kartpostalda da yer bulmuş olan Şeki şehri aynı zamanda Azerbaycan tarihinin 2700 yıllık dönemini sergilemekte olan kültürel kaynaklara ve anıtlara ev sahipliği yapar. Şehrin Şeki Hanları Sarayı, Kiş Kilisesi, Şeki Kalesi, Han Konağı, Halk ve Uygulamalı Sanatlar Müzesi ziyaret edilebilecek yerlerinden bazılarıdır.

Ülkeye çeşitli havayolu firmaları ile ulaşmak mümkündür. Ayrıca Gürcistan'dan Azerbaycan'a yataklı trenle ulaşım da bulunur. Yine karayolu kullanımı için İstanbul’dan başkent Bakü’ye giden otobüs seferleri mevcuttur.

Azerbaycan'da umuma mahsus pasaport sahipleri vizeye tabiidir. Hususi (yeşil), hizmet ve diplomatik pasaport sahipleri ise bu ülkeye yapacakları 90 güne kadar olan seyahatlerinde vizeden muaftır.