Ayna Nasıl Parlatılır?

Uğur Cuntay Ayna Nasıl Parlatılır?

Evlerde dekorasyon amaçlı kullanılan ya da banyolarda yer alan aynaların kirli ve lekeli olması hem göze kötü gelen bir görüntü oluşmasına sebep olur hem de işlevini kaybetmesine sebep olmaktadır. Aynalar genellikle çok sık temizlenmedikleri için ayna temizliği konusundaki bazı püf noktalar unutulmaktadır. Fakat siz de ayna temizliğindeki bu püf noktaları öğrenerek aynanızdaki lekelerden kurtulabilir ve aynanızı ilk günkü parlaklığına kavuşturabilirsiniz.

Aynaların Parlaması İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Aynaların parlaklığının azalmasında başlıca etken lekelerdir. Zaman içerisinde aynalar sararır. Ayrıca banyoda bulunan aynalarda da kireç, su, buhar, diş macunu, sabun kalıntıları gibi lekeler oluşur. Bu oluşan lekeler aynanızın parlaklığının azalmasına sebep olur.

İlk olarak aynalarınızın parlaklığını kaybetmemesi için doğrudan güneşe maruz kalmamasına dikkat etmelisiniz.

Ayna parlatma işlemi sırasında sirke size yardımcı olabilir. 1 litre suyun içerisine 1 çay bardağı kadar sirke koyunuz. Daha sonra bir gazete kağıdını buruşturup top haline getiriniz. Su ve sirke ile hazırladığınız karışımın içerisine batırarak aynanızı siliniz. Bu işlemde gazete yerine mikrofiber bez de kullanabilirsiniz.

Su ve sirke ile hazırlamış olduğunuz karışımı boş sprey kutusuna koyabilirsiniz. Bu sayede her seferinde sirkeli su hazırlamak zorunda kalmazsınız. Aynanızı temizleyeceğiniz zaman spreyden aynaya püskürtünüz ve daha sonra siliniz. Bu daha şekilde ayna temizliği daha pratik bir hale gelecektir.

Aynayı bir başka parlatma yöntemi de alkol ile silmektir. Bu işlemi yaparken alkolü pamuğa emdiriniz. Daha sonra da pamuk ile aynayı siliniz. Sildikten sonra birkaç saat bekleyiniz. Birkaç saatin sonunda nemli bir bez yardımı ile aynayı alkolden arındırınız. Son olarak da kuru bir bez yardımı ile aynayı kurulayınız. Alkol aynı zamanda aynanızdaki inatçı lekelerin çıkmasına da yardımcı olacaktır. Fakat bu işlem yapılırken aynanızın ahşap çerçevesi varsa dikkat etmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde alkol ahşap çerçevenin boyasına ve verniğine zarar verebilme durumu söz konusudur.

Aynaların parlaklığını sağlamanın en basit ve pratik yolu aslında ayanları düzenli olarak temizlemektir. Bu sayede aynada kalıcı lekelerin oluşumu engellenmiş olur. Çünkü aynanın parlaklığının azalmasındaki temel sorun kalıcı lekelerden kaynaklanmaktadır.