Nasıl Kolay  » 

Stil

 »  Makyaj

Aydınlatıcı Nasıl Kullanılır?

Meltem Özen
Aydınlatıcı Nasıl Kullanılır?

Yüzde vurgulanmak istenen yerlere kullanılan, hafif ışıltılı makyaj ürününe aydınlatıcı denir. Aydınlatıcı sürülen alanlara ışık vurduğunda kemik yapısı daha da belirginleşir ve yüz hatları ortaya çıkar. Aydınlatıcı doğru bölgelere, doğru şekilde uygulandığında yüze doğal ve hoş bir görünüm katar. Fakat yanlış bölgelere uygulandığında, tüm makyajı berbat eder.

Aydınlatıcı hangi bölgelere uygulanır?

  • Kaş altları: Aydınlatıcı kaşların alt bölümüne uygulandığında kaş şeklini ortaya çıkartarak, kaşların daha kalkık gözükmesini sağlar.
  • Göz pınarları: Göz pınarlarına uygulanan aydınlatıcı, gözlerin daha iri gözükmesini sağlayacaktır. Birbirine yakın gözlere sahipseniz, göz pınarlarına aydınlatıcı sürdüğünüzde birbirinden uzak gözükecektir. 
  • Elmacık kemikleri üzeri: Aydınlatıcı elmacık kemiklerinin üzerine sürüldüğünde, allıkla birlikte elmacık kemikleri daha da belirginleşecektir. 
  • Cupid's bow bölgesi: Dudak üzerinde bulunan kıvrım bölgesine aydınlatıcı uygulandığında dudaklar olduğundan daha dolgun gözükecektir. 
  • Burun ortası (kemeri): Burnun kemer kısmına aydınlatıcı uygulamak burnu küçük ve daha ince gösterecektir.
  • Çene ve alın ortası: Bu bölgelere aydınlatıcı uygulamak cildi daha sağlıklı ve ışıltılı gösterecektir. Özellikle uykusuzluğu ve yorgunluğu bu şekilde gizleyebilirsiniz.
  • Göz altı: Göz altlarına aydınlatıcı uygulanarak göz altı halkalarının yok edilmesi sağlanabilir.

Dikkat edilmesi gereken noktalar nelerdir?

Makyaj yaparken aydınlatıcı kullanmak bazı riskler taşır. Yukarıda belirtilen her bölgeye aynı anda aydınlatıcı uygulanmamalıdır. Vurgulanmak istenen ve şekil açısından kusurlu olduğunu düşündüğünüz yerlere uygulayabilirsiniz. Yüz şeklinize göre de buna karar verebilirsiniz. 

Aşırı aydınlatıcı kullanımından kaçınılmalıdır. Yoğun aydınlatıcı kullanımında yüz parlar ve adeta bir disco topu görüntüsü ortaya çıkar. Aynı zamanda yağlı bir görünüm de oluşur. Bu nedenle yeteri miktarda, ihtiyaç olan bölgelere uygulanmalıdır. 

Çok yağlı bir cilde sahipseniz, aydınlatıcı kullanımına dikkat etmelisiniz. Yağlı olmayan bölgelere uygulayabilirsiniz.

Sivilceli, kızarık ya da siyah noktalı bölgelere aydınlatıcı uygulanmamalıdır. Uygulandığı takdirde gizlenmesi gereken noktalar daha da ortaya çıkacaktır.

Aydınlatıcı nasıl uygulanır?

İki çeşit aydınlatıcı vardır. Pudra formunda aydınlatıcı ve likit (krem) aydınlatıcı.

Pudra aydınlatıcı, duo-fiber fırça ya da eğimli bir allık fırçası ile uygulanabilir.

Likit aydınlatıcı, duo-fiber fırça ya da parmak uçları ile uygulanabilir.