Ayakkabı Kokusunu Gidermenin Yolları

Solmaz Özlem Köse Ayakkabı Kokusunu Gidermenin Yolları

Ne kadar özenli davranılsa da sürekli gün içerisinde kullanılmak zorunda kalınan ayakkabılar zamanla kötü kokulara sahip olurlar. Özellikle yaz aylarında ayakların terlemesi ayakkabı kokusunun başlıca nedenlerinden biri olsa da kullanılan ayakkabı malzemesinin de kötü kokular üzerinde etkisi bulunur. Yaz aylarında deri, kendine has bir kokuya sebep olurken kullanılan sentetik malzemelerin de koku yayıcı özelliği vardır. Kaliteli olmasına rağmen tüm gün boyunca kullanılan ayakkabılarda da, ayaklar üzerinde yaşayan bakteriler nedeniyle kötü kokuların oluşması söz konusudur. Bu tür sorunlarla çok fazla karşılaşmamak adına ayak hijyenini bir alışkanlık haline getirmek, yazın kapalı ayakkabı giymek zorunda kalındığı durumlarda çorap kullanmak gibi basit önlemlerin yanında bir takım önlemlerle de sorunun önüne geçmek mümkündür.

Karbonat Tozu: Kokmuş ayakkabıları serinletmek için en popüler yöntemlerden biri olan karbonat tozunu her gece ayakkabı içerisine bir kaşık koymak etkili bir çözüm yoludur. Ancak deri ve süet ayakkabılarda kırılgan bir etkiye sahip olacağı için kabartma tozu kullanırken dikkatli olunmalıdır.

Buzlukta soğutma: Üzerinde açılmış küçücük bir delik ile torba içinde buzlukta bir gece bekletilen ayakkabılar, soğuğun etkisiyle kötü kokuya yol açan mantar ve bakterilerden kurtulur. Ayakkabılar buzluktan çıkartıldıktan sonra kuruması için güneşli bir ortamda tutulmalıdır.

Tuz: Ayakkabıları ilk günkü gibi sağlıklı tutması açısından tuz oldukça etkilidir. Gece boyunca ayakkabı içerisinde bekletilen tuz, ayakkabılarda gerekli temizliği sağladığı gibi kötü kokuları da yok eder.

Kedi Kumu: Kedi kumu ile doldurulmuş bir çorabı ayakkabı içerisinde bekletmek kötü kokuların giderilmesinde etkilidir.

Uçucu yağlar: Doğal bir güçlü antiseptik olan uçucu yağlar, ayakkabı içerisindeki küf ve bakterinin yok olmasında etkilidir. Özellikle kekik yağı ayakkabılardaki kötü kokuları gidermek açısından tercih edilebilecek yağlardandır.

Güneş: Kötü kokuları giderme konusunda güneşten de faydalanmak söz konusudur. Ancak deformasyona neden olacağı için ayakkabılar çok fazla kavurucu güneş altında bekletilmemelidir.

Naftalin: Bir ya da iki top ayakkabı içerisine yerleştirilecek naftalin ayakkabılardan kötü kokuyu temizlediği gibi uzun sürede kötü kokuların oluşmasına engel olur.

Portakal Kabuğu: Kötü kokuların anında yok olması açısından portakal kabuğu etkili bir çözümdür. Ayakkabı içerisine konacak ve bir gece bekletilecek bir-iki parça portakal kabuğu, sabaha kadar tüm kötü kokuların emilmesine etkili çözümdür.

Kömür: Ayakkabıları kötü kokulardan temizleyen bir diğer yardımcı da kömürdür. Ancak dikkat edilmesi gereken kömürün ayakkabıları kirletmemesi için bir torba içerisinde yerleştirilmesidir. Kömürü sadece bir saat ayakkabı içerisinde tutmak sorunun çözülmesi için yeterlidir.

Kötü kokuları ortadan kaldırması açısından farklı alternatiflerin de söz konusu olması yanında en önemli nokta ayakkabıların kullanma ve temizleme talimatlarına uyulmasına özen gösterilmesidir. Aksi durumda ayakkabıların daha hızlı bir şekilde yıpranması ve kötü kokuya neden olması söz konusudur.