Ayak Terlemesi Nasıl Geçer?

Murat Işçi Ayak Terlemesi Nasıl Geçer?

Ayak terlemesinin yarattığı ayak kokusu pek çok insanın başına gelen sıkıntılardan biridir. Ayak terlemesinin başlıca nedenleri arasında ise giyilen ayakkabı-çorap ikilisi yer almakta. Giyilen çorap ve ayakkabı nefes alma özelliğine sahip olmalı. Aksi takdirde ayakta oluşan ter kokusu dışarı çıkamaz ve zamanla kötü kokulara yol açar. Daha ilerisi için baktığımızda ise ayak hastalıklarına yol açar. Şimdi ayak terlemesi ve onun yarattığı kokulara karşı etkili olabilecek bir kaç doğal çözümden bahsedelim.

  1. Karbonat

Kimyadaki adıyla Sodyum Bikarbonat pH dengeleyici olarak görev yapar ve kötü kokuların bir kısmını yok eder. Karbonatı çoraplarınızı giymeden önce bir miktar dökebilirsiniz yada her akşam düzenli olarak karbonatlı suda ayaklarınızı 15-20 dk bekleterek mantar ve koku oluşumunu engelleyebilirsiniz.

     2. Lavanta Yağı

Lavanta genellikle güzel kokular için kullanılır fakat ayaklarınız için de gayet etkili bir yöntemdir.Antifurgal özellik gösteren lavanta yağını ayak kokusunu gidermek için çoraplarınıza bir kaç damla dökerek kullanabilirsiniz.Birkaç gün boyunca günde 2 kere bu işlemi uygulayabilirsiniz.

     3. Epsom Tozu

Tuz kimyadan da bilineceği üzere pH dengeleyicidir. Ayak kokusuna neden olan mantarlar için ise oldukça etkili doğal yöntemlerden biride epsom tuzudur. Uyumadan önce ılık suya 2 kaşık epsom tuzu ekleyin ve 15-20 dk ayaklarınızı bekletin.Günün her saati yapabileceğiniz gibi uyumadan önce yaparsanız daha etkili olacaktır.

     4.  Çay

Evet doğru. İçtiğimiz çay içerdiği maddelerden dolayı ayak kokusu gidermekte kalmayıp terlemeyi de önlediği için önemli bir paya sahiptir.2 demlik poşeti 3 bardak suda kaynatın. Sonrasında suyu soğutmak için biraz daha su ekleyin ve ayaklarınızı 15-20 dakika bekletin.Gece vakitleri yapmanız daha yararlı olacaktır.

     5. Sirke

Sirke de ayak kokusu için önemlidir. Yalnız dikkat etmeniz gereken noktalardan birisi elma sirkesi kullanmamanızdır.Sıcak su ve sirkeyi karıştırarak ayaklarınızı 5-10 dakika bekletin. Sirke kokusundan kurtulmak için ise ayaklarınızı sıcak su ile yıkayın.

    6. Zencefil

Zencefil kökünden püre yapıp br bardak sıcak suda 10-15 dakika bekletin. Süzmek için kahve filtresi kullanabilirsiniz. Bu sıvıyı ayaklarınıza masaj yapmak için kullanın. İyi sonuç almak için bu işlemi 2 hafta boyunca her gün tekrarlayın.