Aruba'nın İklimi Nasıldır?

Sema Şahin Kuzuluk

Aruba

Başkenti Oranjestad olan Aruba, Karayip denizinin güneyinde, Venezuela sahillerinin 27 km kuzeyinde yer alan bir ada ülkesidir.

Aruba’da ılıman tropical iklim hakimdir. Karayipler’deki yakıcı güneşe rağmen, sürekli olarak esen doğu rüzgarlarının etkisi ile, adada daha yumuşak ve kuru bir iklim hissedilir. Aruba’da sadece bir mevsim vardır; o da yazdır. Mevsimlik sıcaklık, gece ile gündüz arasındaki sıcaklık farkı sadece 3-4 derece kadardır. Bir yıl boyunca ortalama sıcaklık 27 derecedir. En düşük sıcaklık Ocak ayında 26 derece, en yüksek sıcaklık Temmuz ayında 29 derece civarındadır. Ekvator’a yakınlığı nedeni ile tüm yıl boyunca saat 11:00 ile 14:00 arasında güneşin etkisi oldukça fazladır.

Yağış en fazla Ekim ve Kasım aylarında görülür. Şubat–Ağustos ayları arasında hiç yağmur yağmaz. Aruba'ya doğudan gelen rüzgarların etkisi ile senelik yağış miktarı ortalama 500 mm veya daha azdır. Yağış mevsiminde dahi yağışlar düzensiz ve seyrektir.

Ocak’tan Mart ayına kadar devam eden rüzgarlar, rüzgar sörfü için ideal bir ortamı oluşturur. Aruba, güneyde yer alan kasırga kuşağının üzerinde yer almasına rağmen 100 yıl da bir görülen kasırgalar olur. Bu kasırgalar sahilde erozyonlar ve su baskınlarına neden olur.

Diğer Karayip adalarından yıl boyunca daha güneşli günlere sahip olan Aruba bembeyaz kumsalları ve sığ deniz suları su sporları için idealdir.