Arsada Gabari Nedir?

Nihat Erdoğan Arsada Gabari Nedir?

İnşaat, kara yolları veya emlak sektöründe karşımıza çıkan bir kelime olan gabari, maksimum yükseklik, genişlik yada uzunluk ifadesi olarak kullanılmaktadır. Kara yollarında viyadüklerden geçerken karşılaştığınız maksimum yükseklik belirten tabelalara gabari tabelası denmektedir.

Emlak Sektöründe Gabari

Emlak sektöründeki gabari ise bir binanın ulaşabileceği maksimum yüksekliğini ifade eden birimdir. Teknik yazımlarda “h” olarak ifade edilir. Yani arsanız üzerine yapacağınız herhangi bir binanın maksimum ulaşabileceği yüksekliği ifade eder. Genelde 3,5 h, 6,5 h ve 9,5 h gibi 0,5 h’lik çatı payı çıkıldıktan sonra 3’e tam bölünebilen sayılardan meydana gelir.

Gabari Nasıl Belirlenir?

Gabari, inşaat yapacağınız arsanın bağlı olduğu belediye tarafından belirlenmektedir. İnşaat için ruhsat almaya gittiğinizde bu rakam size tebliğ edilir. Halk arasında kat müsaadesi olarak da bilinen ve yapacağınız inşaatın kaç katlı olduğunun tebliğ edilmesi durumunun teknik ifadesi gabaridir. 0,5 h çatı payı çıkıldıktan sonra kalan yükseklik binanızın maksimum ulaşabileceği maksimum yüksekliği ifade eder. Bu yükseklik 3’e bölünerek kat sayısına ulaşılır.  

Pratikte Gabari Hesaplaması

Arsada gabari tek başına bir anlam ifade etmez. Bölgenin emsal değeri ile birlikte anlam kazanan gabari pratikte şu şekilde hesaplanır;

1000 metrekarelik bir arasanız olduğunu varsayalım. Arsanızın emsal değerinin ise 1,5 olduğunu varsayarsak, bu arsaya yapacağınız binanın dairelerinin toplam metrekaresi 1500 metrekareyi geçemez.

Bağlı olduğunuz belediyece gabarinin 6,5 h olarak tebliğ edildiğini varsayarsak; 6,5h-0,5h:6h, 6h/3: 2 binanızın maksimum kat sayısıdır. Bu alana 2 katı geçmemek şatıyla 150 metrekarelik 10 daire yapabilirsiniz.