Arsa Vergisi Nasıl Ödenir?

Emre Bicer Arsa Vergisi Nasıl Ödenir?

Arsa vergisi, arsalar için alınan vergi çeşididir. Arsaların vegilerinin ne kadar olacağı, nasıl ve nereye ödeneceği devlet tarafından 1319 sayılı kanun ile belirlenmiştir.

Arsa vergisi nasıl ödenir?

  • Öncelikle arsaların vergisi, arsanın bulunduğu belediyeye ödenerek gerçekleştirilir. Ayrıca geçmişten arsa vergisi borcu olan kimseler de vergi borçlarını aynı şekilde belediyelere ödemeleri gerekmektedir.
  • Arsa vergisi belirlenen kurallar dahilinde iki eşit taksit olarak ödenebilmektedir. Bu taksitlerden ilki mart, nisan ve mayısa ayları içerisinde, ikinci taksit ise kasım ayında belediyelere ödenmektedir. 
  • Arsaların vergilerinin hesaplanması bulundukları şehirlere göre değişiklikler göstermektedir. Eğer arsa bulunduğu konum itibariyle büyükşehir içerisinde yer alıyorsa vergi oranı binde 6, eğer büyükşehir olmayan bir bölgenin sınırları içerisindeyse vergi oranı binde 3 olarak belirlenmiştir.
  • Eğer arsa sahibi arsanın bulunduğu şehirden başka bir yerde yaşıyorsa, arsa vergisi internet üzerinden ya da PTT yoluyla da ödenebilmektedir.
  • Eğer arsa üzerinde birden fazla kişi hak sahibi ise bu kişiler vergi ödemelerini hisse miktarları ile aynı oranda ödeyerek gerçekleştirirler.

Örneğin değeri 100 bin lira olan bir arsa eğer büyükşehir sınırları içerisinde yer alıyorsa vergi miktarı 600 lira, eğer değeri 100 bin lira olan bir arsa büyükşeher dışında yer alıyorsa vergi miktarı 300 lira olarak belirlenmektedir. Belirlenen vergi miktarları da iki eşit taksit olarak yıl içerisinde ödenir.