Arsa Nasıl Satılır?

Mehmet Yavuz Arsa Nasıl Satılır?

Arsa satım işlemleri tapu dairelerinde yapılmaktadır. Arsanızın, ilçeye bağlı bir semtte ise ilçedeki tapu dairesine, ilde bulunuluyorsa ildeki tapu dairesine gidilmelidir. Tabi ki bu şart değil, isterseniz Ankara’daki bir arsanızın satış işlemini İstanbul’da da gerçekleştirebilirsiniz, yalnız işlemler daha fazla uzun olduğundan pek tavsiye edilmez.

Arsa satım işlemine başlamadan önce hazırlamanız gereken bir takım evraklar vardır. İlk önce arsanın tapu belgesinin orijinali ya da fotokopisi ile arsanın bulunduğu semtteki belediyeye gidilir vergi borcunun olup olmadı öğrenilir. Eğer vergi borcu varsa borcun ödenmesi gerekmektedir. Vergi borcu ödenmeden satış işlemleri başlamayacaktır. Daha sonrasında ise yine belediyenin emlak bölümünden rayiç bedelinin yazdığı kâğıt alınıp geri kalan evrakların tamamlanması için harekete geçilir.

Alıcının hazır etmesi gereken evraklar;

  • 1 adet son 6 ay içerisince çekilmiş vesikalık fotoğraf eğer unutsanız da bazı Tapu dairelerinde şipşak fotoğraf makinaları bulunmaktadır,
  • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi,
  • Tapu işlemlerini 3. bir şahıs yapacak ise o kişi verilmiş vekâlet.

Satıcının hazır etmesi gereken evraklar;

  • 1 adet son 6 ay içerisince çekilmiş vesikalık fotoğraf eğer unutsanız da bazı Tapu dairelerinde şipşak fotoğraf makinaları bulunmaktadır,
  • Tapu aslı veya fotokopisi, ikisi de yoksa nüfus cüzdanı yeterlidir,
  • Nüfus cüzdanı aslı ve 1 adet fotokopisi,
  • Vergi borcu yoktur yazısı ve rayiç bedeli,
  • Tapu işlemelerini 3. bir şahıs yapacak ise o kişiye verilmiş vekâlet.

Bu belgelerin hepsi hazır olduğunda tapu dairesine gidilip sıra numarası alındıktan sonra elimizdeki belgelerle başvuru yapılır ve talep açılır. Sonrasında ise telefonumuza tapu harcı yatırmamız belirten bir mesaj gelecektir. Bu mesajdan sonra Ziraat veya Halk Bankasına giderek yatırılması gereken tutarı yatırmalıyız. Yatırdıktan sonra telefonumuza bir mesaj daha gelecektir bu mesajda ise satış işleminin gerçekleşeceği saatin bilgileri bildirilir. Randevu saatimiz geldiğinde tapu dairesine giderek satış işlemini imzaları atarak tamamlamış oluruz.

Not: Arsayı satın alan kişi aldıktan sonra ilgili belediyenin emlak bölümüne gidip bu arsayı aldığına dair beyan bulunması gerekmektedir. Aksi takdirde vergilerini zamanında ödemediği için ceza alır.