Aracın İçi Nasıl Temizlenir?

Ali Sökmen
Aracın İçi Nasıl Temizlenir?

Arabanızın içi zamanla leke tutmaya başlayarak kirlenir. Araç içindeki döşemelerin lekelerden temizlenmesi, plastik aksam kaplamalarının temizlenip korunması ayrıca klima kanalları ve dip bölgelerinin sterilizasyonun sağlamak adına doğru adım ve tekniklerle aracınıza kokusuz, berrak bir araç görüntüsü katabilirsiniz.

Araç içi temizliğinde ilk yapılması gereken,  paspasları dışarı çıkartıp önce 3-4 kez silkelemek, kauçuğu ise köpüklü su (sıvı sabun, deterjan vs. kullanılarak) ve fırça ile kolayca temizleyip güneşe kurumaları için bırakmanızdır. Eğer aracınızda halı paspasları kullanıyorsanız çıkardıktan sonra üstünde biriken tozları elektrikli süpürge makinesiyle süpürüp, lekelerin çıkması adına halılar için özel üretilmiş spreyleri kullanarak fırçayla temizleyebilirsiniz. Paspasların kurutulmasında dikkat edilmesi gereken en önemli husus paspasları nemli bırakmamak gereklidir. Bir süre sonra araç içinde rahatsız edici koku yaratabilir.

Paspas işlemini hallettikten sonra, aracınızı süpürmeye başlayabilirsiniz. Bu işleme başlamadan önce aracınızda koltuk kılıfları var ise sökerek çamaşır makinesinde yıkayabilirsiniz. Süpürme işlemine öncelikle koltuk başından başlayıp aşağıya doğru oturma bölümü ve son olarak yer döşemesini süpürerek yaparsanız, daha temiz bir işlem yapmış olursunuz.

Araç içi temizliğinde yapılacak en önemli işlem; tavan, koltuk, araç torpidosu, kapı iç kısımları ve direksiyon temizliğinin yapılmasıdır. Temizlik malzemelerin cinsinin iyi seçilmesi gerekir. Döşeme ve koltukların türüne göre özel temizlik losyonların kullanılması önemlidir. Özellikle ev temizlik malzemeleri koltuklara zarar verme riskinden dolayı kullanılmamalıdır.

Koltuklarda lekeler var ise temizleyici spreyi leke üzerine sıkıp fırça yardımıyla temizleyebilirsiniz. Ardından temiz, yumuşak bir sünger veya bezle döşemeleri silebilirsiniz. Aynı şekilde tavan, ön konsol ve direksiyonu temizlerken de temizleyici spreyi uyguladıktan sonra kuru bir bezle silebilirsiniz. Klimanın deliklerini temizlerken fanı en güçlü derecede açıp, ince bir fırça (diş fırçası) ile temizlenmelidir.