Araç Nasıl Yıkanır?

Ali Sökmen
Araç Nasıl Yıkanır?

Araçta ilk göze çarpan, dış görünüştür. Aracınızın dış görünüşünün temiz, boya ve pasta cilasının düzgün ve hasarsız olması için yıkama tekniğinin de doğru uygulanması gereklidir. Aracın dış temizliğini gerçekleştirirken dikkat edilmesi gereken ilk husus; aracınızı güneş altında yıkamamaktır, mümkünse gölge bir yere park edin ve yıkama işleminizi öyle gerçekleştirin.

Yıkama işlemine geçmeden önce aracınızın kirlerini yumuşatmak için tazyikli suyla üzerinden birkaç tur geçilir. Böylece araç kaba kirlerden arınır. Daha sonra aracı, köpükleyerek kalan dış kirler temizlenir. Aracın boyasının zarar görmemesi için yıkama esnasında dikkat edilmelidir. Aracı köpükle yıkarken olabildiğince fırça kullanılmamalıdır. Yıkamada tercih, sünger malzemesinden yana kullanılmalıdır. Ancak aracın en gösterişli kısmı jant ve lastikler ise daha rahat yıkamak ve parlak görünmesi sağlamak için yıkanmasında fırça tercih edilebilir. Yıkama esnasında olabildiğince bol köpük kullanılması, aracın temizliği ve boyanın zarar görmemesi açısından önemlidir. Bu esnada en çok kirlenen ön-arka tamponlar, yan çamurluklar, jant ve lastikler ile birlikte camlar iyice gözden geçirilerek temizlenmelidir.  

Aracı bol köpükle yıkadıktan sonra tazyikli suyla durulanır. Gerek görüldüğü takdirde köpükle yıkama işlemi ikinci kez tekrar edilip tekrar aynı işlemler uygulanır. Durulamada ise, tazyikli suyun araca belirli bir mesafeden sıkılması önemlidir. Yan tamponların, jantların ve ön-arka tamponun kirden arınması için dikkatli şekilde uygulanır. Ayrıca durulamadan sonra araçta leke kalmaması için, aracın kapı araları, camları, yan aynaları,  jantları ve genel olarak kaportası yumuşak kuru bir bezle kurulanmalıdır.