Araba Nasıl İterek Çalıştırılır?

Gülşen Obalı
Araba Nasıl İterek Çalıştırılır?

Arabalar temel olarak yakıt türleriyle çalışmalarına rağmen araç motorlarının çalıştırılabilmesi için gerekli olan ilk hareket araç aküsünden elektrik alan marş motoru sayesinde gerçekleşir. Araba akülerinin bitmesi durumunda ise motor çalıştırılamayacağı için aracın motor gücü ile hareket ettirilmesi mümkün olmaz. Aküler, araba hareket halindeyken sürekli şarj edilir. Bu sebeple hareket eden arabaların aküleri bitmez. Ancak araba motoru çalışmıyorken arabanın müzik sisteminden uzun süre müzik dinlenmesi veya araba farlarının park halindeyken açık kalması arabanın aküsünün bitmesine sebep olabilir.

Araba aküsü bittiğinde ilk yapılması gereken, bir takviye kablosu kullanılarak akünün şarj edilmesidir. Bu işlem son derece basit olup sadece çalışan bir araçtaki veya dışarıdaki dolu bir aküye ve takviye kablosuna ihtiyaç vardır. Ancak araba aküsü bu şekilde şarj edilemeyecekse son çare olarak araba iterek çalıştırılabilir. Arabanın itilerek çalıştırılması, arabanın vurdurulması olarak da adlandırılır ve bu yöntemde motora ilk hareket marş motoru yerine tekerlekler sayesinde verilir. Yani motorun tekerleklere hareket vermesi gerekirken bunun tam tersi uygulanır.

Araba İtilerek Nasıl Çalıştırılır?

İttirilerek çalıştırılması için öncelikle arabaya bir sürücünün binmesi ve arabayı boşa alması gerekir. Daha sonra sürücü kontak anahtarını açar ve ardından araba arkasındaki kişiler tarafından ittirilmeye başlanır. Hareket sırasında debriyaja basılarak araba ikinci vitese alınır ve ayak debriyaja basılı halde kalır. Arabanın hızı en az 20 km/h değerine ulaştığında ise debriyaj bırakılır ve aynı anda gaza basılır. Gaza basmada gecikilmemelidir, aksi halde yakıt takviyesi olmadığı için motor aldığı hareketi devam ettiremez.

İtilerek Çalıştırmanın Arabaya Zararı Var mıdır?

Arabanın itilerek çalıştırılabilmesi her durumda mümkün olmaz. Öncelikle akü içerisinde motora hareket vermeye yetecek kadar olmasa da, motorun ateşlemesine yetecek kadar elektrik voltajı olmalıdır. Aksi halde motorun çalışması mümkün olmaz. Bunun yanında yeni nesil dizel araçlarda, araç çalışmadığı zaman motor yağı basıncı olmadığı için dizel pompaları vurdurmadan ciddi zararlar görebilirler. Yine otomatik vitesli arabalar da ittirilerek çalıştırılamazlar. Ayrıca ittirme işlemi krank milinde atlamalara da sebep olabilmektedir. Bu sebeplerden dolayı mecbura kalınmadıkça arabaların ittirilerek çalıştırılmamaları gerekir.