Araba Koltuklarını Temizlemenin Yolları

Zehra Aygul
Araba Koltuklarını Temizlemenin Yolları

Arabaların en sık kirlenen yerlerinden biri olan koltukları temizlemek koltuk döşemesinin yapıldığı kumaş sayesinde oldukça kolaydır. Kumaşlar zor kir tutar ancak her gün üzerinde oturulan, bir şeyler dökülen koltukları temizlemek için maliyeti yüksek olan profesyonel yöntemler yerine evde hazırlanabilecek doğal malzemeler tercih edilebilir.

Deri Koltukların Temizliği

Deri araba koltukları kolay kir tutmaz. Ancak üzerine dökülen yiyecek, içecek gibi maddeler deri yüzey üzerinde leke bırakabilir. Deri koltuk temizliğinde, lekenin kurumasına izin vermeden kuru bir bez ya da peçeteyle deri yüzey üzerindeki maddenin çabuk kurulanması oldukça önemlidir. Ancak koltuk üzerindeki leke kuruduktan sonra fark edildiyse de temizlik yapılabilir.

Hangi Doğal Malzemeler Kullanılabilir?

Deri malzeme için üretilen özel temizleme sıvıları, deterjanlar mevcut olsa da doğal yöntemlerle temizlik işlemini yapmak da mümkündür. Limonun deri kumaş ve yüzeyler üzerinde temizleme ve iyileştirme etkisi vardır. Araba koltuklarındaki lekeler yarım limon leke üzerine sürülerek ve ovularak çıkarılabilir. Eğer koltuk yüzeyinde geniş alanda bir leke varsa 1 adet limonun suyu sıkılarak yumuşak, temiz bir sünger yardımıyla bu alan ovulur ve yaklaşık 10 dakika kadar beklenir. Ardından sünger suda yıkanır ve iyice sıkılır. Limonla ovulmuş yüzey durulanır ve kuru bir bez yardımıyla kurulanır. Lekenin çıktığı ve derinin doğal rengine döndüğü görülecektir.

Deri koltuklar üzerindeki kir ve tozlar da 3-4 damla sirke ya da limon damlatılmış 1 litre kadar su ile silinir, ardından kurulanır. Eğer temizleme sırasında sirke kullanıldıysa kokunun arabaya sinmemesi için en az 2-3 saat boyunca aracın camları açık bırakılarak havalanması sağlanır. Ayrıca güneşli havalarda bu temizleme işlemi yapılmamalı, mümkünse kapalı bir alanda koltuklar silinmelidir. Aksi takdirde limon ve sirke kokusu arabaya bir anda siner ve bu maddeler koltuk üzerinde iz bırakabilir. 

Deri Koltukların Temizliğinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Deri koltukların temizliğinde kimyasal bir madde ya da çamaşır suyu gibi ağırtıcı özelliği olan temizlik ürünleri kullanılmamalıdır. Bu maddeler koltuğun kumaşının yıpranmasına ve ağarmasına sebep olur. 

Deri araba koltukların bakımını yaparken deri yüzeyler vazelin ile ovulabilir. Temiz bir sünger üzerine küçük bir parça (nohut büyüklüğünde) vazelin sürülür ve bu süngerle tüm koltuklar ovulur. Bu sayede deri yüzeyler parlar ve nem sayesinde çatlamadan dayanıklılığını korur.

Kumaş Döşemeli Koltukların Temizliği 

Kumaş döşemeli araba koltuklarını temizlemek deri koltuklara göre daha fazla çaba gerektirebilir. Bu koltukları temizlerken dikkat edilmesi gereken en önemli nokta döşeme altındaki koltuk süngerlerinin nemli kalmamasıdır. Aksi takdirde süngerler küflenebilir, deforme olabilir. 

Kumaş döşemeli araba koltukların genel temizliği yapılırken koltuk bastırarak ve sert hareketlerle silinmemelidir. Bu işlem koltuk üzerindeki toz ve kirlerin süngere geçmesine ve koltuk içinde hapsolmasına neden olur. Bu da koltuk kuruduktan sonra üzerindeki lekelerin tekrar görünür hale gelmesine yol açar. 

Hangi Doğal Malzemeler Kullanılabilir?

Araba koltukları temizlenirken doğal yöntemler kullanılmak isteniyorsa 1 bardak su, 1 çay kaşığı karbonat, 1 kahve fincanı elma sirkesi (koltukların yumuşaması ve derinlemesine temizlenmesi için) ve birkaç damla uçucu güzel kokulu yağ (lavanta ya da bergamot kullanılabilir) spreyli bir kabın içinde çalkalanır ve sıvı bir temizleme ürünü elde edilir. Sprey yardımıyla koltukların üzerine sıkılır. Karışım araba koltuklarının tamamına yeter. Çok beklenmeden, mümkünse toz torbası olmayan, emiş gücü yüksek bir elektrikli süpürge yardımıyla temizlik sıvısı koltuklardan vakumlanarak çekilir.

Karışım içinde bulunan antibakteriyel ve temizleyici maddeler sayesinde toz ve kiri hapseder, elektrikli süpürge de bu kirlerin koltuklardan uzaklşatırılmasını sağlar. Karışımın içine eklenen uçucu güzel kokulu yağlar arabanın günlerce güzel ve temiz kokmasına yardımcı olur. 

Kumaş döşemeli araba koltukları temizlendikten sonra mutlaka iyice kurutulmalıdır. Temizlik işleminin güneşli ve sıcak havalarda yapılması arabanın camlarının en az birkaç saat açık tutularak havalandırılması yeterlidir.

Daha temiz ve güzel bir görünüm için Araba Nasıl Parlatılır?  yazımıza da göz atabilirsiniz.