Araba Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ali Sökmen
Araba Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Toplu taşıma araçları şüphesiz günlük yaşantımızın vazgeçilmezlerinden biri.  Buna rağmen otobüs, metro, tren veya taksinin her ihtiyacımızı karşılamaya yetmediği zamanlar da mevcut. Bazen güneşli bir günü sevdiklerimizle geçirmek veya bir yerden bir yere kendi kontrolümüz altında seyahat etmek isteyebiliriz. Bu noktada araç kiralama şirketleri imdada yetişiyor ve günlük-haftalık olmak üzere kiralayabileceğiniz araç seçenekleri sunuyorlar.

Araç kiralarken nelere dikkat etmeli?

1- Kiralama amacınıza (yük taşıma, uzun seyahat, tatil vs. ) göre uygun modeli belirleyebilirsiniz. Belirlediğiniz model doğrultusunda kiralayacağımız firmaları bulmak daha kolay olacaktır. Fiyat araştırması için internetten araştırmak size zaman kazandıracaktır. Firmada istediğinize uygun aracı bulamazsanız yetkililerden farklı araç modelleri önerisi alabilirsiniz.

2- Firma yetkilileriyle aracın modeli, kozmetik durumu, koltuk ve direksiyonun kılıfı, aksesuar eksikliği (mp3) veya arızası, boyası, lastiklerin durumu, aracın yürür aksam durumu, motor sesi, direksiyon titreşimi, sürüş keyfi gibi özellikleri ile ilgili detaylı bilgi almalısınız. Aracın fiziki incelemesi yapıp araçta karar kıldıktan sonra dilerseniz pazarlık yapabilirsiniz.

3- Fiyat ve model de anlaşmaya varıldıktan sonra aracın teslim alınacağı saatler-günler çok önemlidir. Şirketler hafta sonları için 1-2 günlüğü çok tercih etmezler. Cuma ve pazartesi günlerini birleştirip 3-4 günlük kiralamayı tercih ederler. Hafta içi günleri için çok sıkıntı yaşamazsınız. Kiralamanın günlük 24 saat için olduğunu unutmayınız. Aracı erken getirmeniz size bir getiri sağlamaz.

4- Aracı alırken iç ve dış temizliğine dikkat etmelisiniz. Sözleşmeyi imzalamadan önce araçta herhangi bir boya, vuruk, ezilme durumu olduğu takdirde sözleşmede belirtiniz. Aksi takdirde aracın bu sorunları sizden tahsil edilecektir.

5- Aracın benzin deposu size genellikle boşa yakın teslim edilir. Sizden de teslim edildiği gibi alınmak istenir. Bu nedenle teslim etmeden önce depo göstergenizi kontrol ediniz. En ufak bir eksiklikte ücret olarak sizden temin edilir.

6- Araç kiralarken bazı kiralama şirketleri kullanacağınız gün sayısına göre kilometre sınırı koyabilmektedir. Buna dikkat edilmelidir. Kilometre aşımı olduğunda bir günlük araç bedeli kadar cezai işlem uygulanır.

7- Kiraladığınız yerin, aracı teslim ederken sizden nasıl istediği önemlidir. Bazı firmalar ekstra araç yıkama bedeli alırlar.

Tabi ki iş aracı kiralamakla bitmez, kurallara uygun şekilde hareket edilmezse bize daha da pahalıya mal olabilir!